Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółdzielnia nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu polegającego na modernizacji budynków mieszkalnych, z wyjątkiem wynajmowanych lokali usługowych od których pobierane są opłaty podlegające opodatkowaniu.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 11 czerwca 2014 roku nr ITPP2/443-393/14/AD.

Sytuacja Podatnika

Spółdzielnia, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w zakresie wynajmu lokali użytkowych w pawilonach handlowo-usługowych oraz działalność zwolnioną od podatku w zakresie pobieranych opłat od lokali mieszkalnych.

W sierpniu 2011 roku Spółdzielnia zawarła umowę z Województwem, jako Instytucją Zarządzającą, o dofinansowanie projektu Poprawa warunków technicznych budynków zrealizowanych w technologii wielkiej płyty. Projekt polega na modernizacji 49 budynków mieszkalnych będących w zarządzie Spółdzielni w zakresie:

  • modernizacji balustrad balkonowych wraz z naprawą krawędzi elementów konstrukcyjnych,

  • ocieplenia i wykonania nowej okładziny cokołów,

  • wykonania w miejsce istniejącej nowej opaski okołobudynkowej,

  • wymiany okien w piwnicach.

W jednym z budynków podlegających modernizacji znajduje się w pomieszczeniu piwnicznym punkt naprawy RTV o pow. 15 m², za który Spółdzielnia pobiera miesięczne opłaty. Roczny przychód z tego tytułu zaliczany jest, jako pożytek dla danej nieruchomości, przeznaczony jest zatem na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Udział przedmiotowego lokalu w powierzchni ogółem budynku mieszkalnego wynosi 0,006%, roczne przychody z tytułu pobieranej opłaty stanowią 0,82% przychodów ogółem danego budynku. Pomieszczenie piwniczne nie zostało przystosowane przez Spółdzielnię do zmiany jego przeznaczenia jako lokalu użytkowego.

Do kosztów kwalifikowanych, objętych dofinansowaniem środków UE zaliczono planowane nakłady w wartości brutto. Realizacja projektu jest rozpoczęta. Wydatki związane z jego realizacją są udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Spółdzielnię, co jest niezbędne do rozliczenia przez Instytucję Zarządzającą. Na sfinansowanie części nakładów dotacja unijna wynosząca 50 % kosztów kwalifikowanych rozliczona zostanie z funduszem remontowym tych nieruchomości, które objęte są projektem.

W związku z powyższym Spółdzielnia zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wykonanie usług związanych z realizacją wyżej wskazanego projektu, dotyczącego modernizacji zasobów mieszkaniowych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że w przypadku budynków mieszkalnych, w których pomieszczenia piwniczne nie są wynajmowane na prowadzenie działalności gospodarczej, Spółdzielni nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z tym projektem. Natomiast w odniesieniu do budynku, w którym znajduje się punkt naprawy RTV w pewnej części wystąpi związek pomiędzy wydatkami dotyczącymi tego budynku również z czynnościami opodatkowanymi. Związek ten w świetle cytowanych przepisów nie musi być bezpośredni i dotyczyć wyłącznie tego pomieszczenia. Skoro dokonane zakupy dotyczą budynku mieszkalnego, w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne, jak i lokal znajdujący się w pomieszczeniu piwniczym, w którym znajduje się punkt RTV, uznać należy, że jest on związany zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i zwolnionymi. Spółdzielnia winna więc przyporządkować odpowiednie kwoty podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną, kierując się przede wszystkim zapisami art. 86 i 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a więc ustalając rzeczywisty zakres prawa do odliczenia, który winien być miarodajny i uzasadniony. Jednakże należy podkreślić, że wyłącznie Spółdzielnia znając specyfikę, organizację i podział pracy w swojej jednostce jest w stanie ustalić stosowny klucz podziału w celu wyliczenia prawidłowej kwoty podatku naliczonego do odliczenia.

W przypadku natomiast, gdy nie jest możliwe rzetelne wyodrębnienie kwot podatku naliczonego, związanego wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, Spółdzielnia winna dokonać odliczenia podatku naliczonego związanego z powyższymi zakupami, w oparciu o proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2-10 ustawy o podatku od towarów i usług. Należy jednak wskazać, że jeżeli proporcja ta nie przekroczyła 2%, a Spółdzielnia przyjęła, że wynosi 0%, ma prawo uznać, że nie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Podstawa prawna: art. 86, art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.