Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , OŚWIATA I KULTURA , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

November 4, 2013

Modernizacja centralnego ogrzewania w szkole a odliczenie VAT

0 974

Ponieważ wydatki ponoszone w ramach projektu zmiany ogrzewania instytucji użyteczności publicznej nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 9 października 2013 roku nr IPTPP2/443-648/13-4/PR.

Sytuacja Podatnika

Gmina (czynny podatek VAT) z uwagi na oszczędność kosztów, zamierza wymienić w kotłowni szkoły kotły wodne opalane olejem opałowym na kotły opalane granulatem drewna „pellet” (biomasa). Zamierza złożyć wniosek do WFOŚiGW o dofinansowanie zadania w formie pożyczki Szkoła Podstawowa jest jednostką organizacyjną Gminy. Faktury dokumentujące wydatki poniesione w związku z realizacją projektu będą wystawione na Gminę. Dokonane zakupy towarów i usług w ramach realizacji wskazanego zadania nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Realizowane w ramach projektu zadanie należy do zadań własnych Gminy, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Gmina będzie właścicielem mienia powstałego w wyniku realizacji zadania. Mienie powstałe w ramach realizacji zadania Gmina przekaże nieodpłatnie Szkole Podstawowej.

W związku z powyższym Gmina zadała pytanie czy ma prawną możliwość odliczenia podatku VAT przy realizacji opisanego powyżej zadania.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.