Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 15, 2018

Moment odliczenia VAT w związku z ugodą w postępowaniu sądowym

0 2063

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie powstaje z datą zawarcia ugody lecz w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytej usługi powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej niż w okresie otrzymania faktury pierwotnej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 31 października 2018 roku nr 0113-KDIPT1-2.4012.602.2018.2.KW

Sytuacja Podatnika

Spółdzielnia przeprowadzała inwestycje budowlane, w których występowała jako inwestor. Spółdzielnia nie realizowała jednak samodzielnie robót budowlanych przywołanych powyżej, ale wyłoniwszy Generalnego Wykonawcę, powierzyła mu kompleksowe wykonanie robót budowlanych w zakresie wzniesienia budynków wielomieszkaniowych.

W związku z wykonaniem robót budowlanych, Generalny Wykonawca wystawił szereg faktur VAT. Jednakowoż wystawiona została co najmniej jedna faktura VAT (faktura VAT z dnia 17.07.2014 roku), dla wystawienia której, według opinii Spółdzielni nie było podstawy prawnej, ani faktycznej.

Spółdzielnia Mieszkaniowa– pomimo otrzymania kwestionowanej faktury nie uznał zasadności jej wystawienia i z tego powodu nie odliczył podatku naliczonego w momencie otrzymania ww. faktury. W toku postępowania sądowego zawarta została ugoda, na podstawie której Wnioskodawca zgodził się zapłacić na rzecz kontrahenta (Generalnego Wykonawcy) część kwoty objętej kwestionowaną fakturą, uznając, że zdarzenie gospodarcze o wartości stanowiącej równowartość kwoty przewidzianej ugodą miało miejsce. Po zawarciu ugody wystawiona została faktura korygująca należność do kwoty objętej ugodą.

Czy w związku z fakturą VAT, co do której Spółdzielnia stała na stanowisku, iż stwierdza ona czynności, które nie zostały dokonane, prawo do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego powstaje w części dotyczącej tych czynności z datą zawarcia ugody przed sądem powszechnym?

Stanowisko Dyrektora

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, podatnik może korzystać z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług przewidzianego w tej ustawie z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług dokonanych przez innego podatnika, wyłącznie w odniesieniu do podatku wynikającego z faktury, dokumentującej faktycznie zrealizowaną przez jej wystawcę czynność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

  1. stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności,

  2. podają kwoty niezgodne z rzeczywistością – w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

  3. potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego – w części dotyczącej tych czynności.

Stosownie do art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

W myśl art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

Należy w tym miejscu podkreślić, że w świetle unormowań zawartych w ustawie podstawę do dokonania odliczenia podatku naliczonego może stanowić wyłącznie faktura odzwierciedlająca faktyczne zdarzenie gospodarcze w aspekcie podmiotowym, przedmiotowym oraz ilościowym. Zatem w zakresie w jakim faktura nie odzwierciedla rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, nie może stanowić podstawy do dokonania odliczenia podatku naliczonego wynikającego z takiej faktury.

Mając zatem na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony opis sprawy, skoro Wnioskodawca otrzymał od Generalnego Wykonawcy fakturę z dnia 17.07.2014 r., która służyła do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, to – zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy – miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia usługi rzeczywiście wykonanej przez Generalnego Wykonawcę. Jednocześnie po zawarciu ugody w 2018 r. Zainteresowany otrzymał fakturę korygującą należność z faktury pierwotnej do kwoty objętej ugodą. W konsekwencji Wnioskodawca może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z ww. faktury korygującej – zgodnie z art. 86 ust. 13 w zw. z art. 86 ust. 19 ustawy – poprzez korektę deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w ciągu 5 lat licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Przy czym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie powstaje z datą zawarcia ugody lecz w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytej usługi powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej niż w okresie otrzymania faktury pierwotnej.

Podstawa prawna: art. 86 i art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.