Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jestem podatnikiem VAT, opodatkowanym podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych (prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów). Proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące momentu zaliczenia w koszty i odliczenia VAT z faktury (prognozy) za zużycie gazu. Faktura została wystawiona 10 października 2012 roku za okres od 1 lutego do 1 kwietnia 2013 roku, z terminem płatności 15 kwietnia 2013 roku, a faktycznie została zapłacona w grudniu 2012 roku.

ODPOWIEDŹ

Wynikający z faktury podatek od towarów i usług powinien zostać rozliczony w kwietniu, maju albo czerwcu 2013 roku. Natomiast w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wartość netto z faktury należało ująć w październiku 2012 roku.

UZASADNIENIE

W myśl zapisu art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych przez podatnika. Natomiast zgodnie z regulacją zawartą w art.86 ust.10 pkt 3 ustawy w przypadku nabycia gazu przewodowego prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy.

W sytuacji gdy na fakturze podano okres rozliczeniowy jakiego dotyczy i jako termin jej płatności widnieje data 15 kwietnia 2013 roku, prawo do odliczenia zawartego w niej podatku przypada w kwietniu 2013 roku. Data zapłaty za fakturę nie ma znaczenia przy ustalaniu terminu odliczenia.

Natomiast zasady ewidencjonowania kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (PKPiR) zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mogą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów posługując się jedną z dwóch przewidzianych przepisami prawa podatkowego metod. Mogą wybrać  metodę uproszczoną – wynikającą z art.22 ust.4 ustawy lub tzw. metodę memoriałową, określoną w art.22 ust.5 – 5c ustawy. Wybraną metodę należy stosować przez cały rok podatkowy. Zgodnie z uproszczoną metodą ewidencjonowania kosztów są one potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Natomiast stosując metodę memoriałową koszty bezpośrednie ewidencjonuje się w powiązaniu z przychodami roku, których one dotyczą, natomiast koszty pośrednie są potrącalne w dacie ich poniesienia.

W przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów zgodnie z art.22 ust.6b w/w ustawy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury lub innego dowodu stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu. Regulacja ta obowiązuje wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, bez względu na wybór metody jej prowadzenia. Dlatego też zakup gazu jako koszt pośredni będzie potrącalny w dacie wystawienia faktury. Reasumując, z uwagi na to, że jest Pan podatnikiem VAT oraz, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu, przedmiotową fakturę w wartości netto powinien Pan ująć w PKPiR w październiku 2012 roku .

Emilia Wach