Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21) , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

August 13, 2018

Moment powstania obowiązku podatkowego dla usług ochrony osób i mienia

0 1460

Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług ochrony osób i mienia udokumentowanej fakturą powinien zostać wykazany w okresie rozliczeniowym, w którym miało miejsce wystawienie danej faktury.

owisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 lipca 2018 roku nr 0114-KDIP1-1.4012.353.2018.1.AO

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawcy w ramach umów na świadczenie usług ochrony osób i mienia zawieranych przez Wnioskodawcę z niektórymi kontrahentami, należne wynagrodzenie jest płatne z góry za umownie określone okresy rozliczeniowe (min miesięczne, max roczne) na podstawie faktury VAT wystawionej przez Spółkę. Termin zapłaty jest każdorazowo wskazany na fakturze. W treści umów na świadczenie usług ochrony osób i mienia zawieranych przez Wnioskodawcę z innymi kontrahentami znajduje się zapis, zgodnie z którym wynagrodzenie przysługujące Wnioskodawcy jest kalkulowane według stawki godzinowej (lub stawki za wykonany konwój wartości) i płatne co miesiąc/kwartał z dołu na podstawie faktury VAT wystawionej przez Spółkę za każdy miesiąc/kwartał, w ciągu wyznaczonej liczby dni od dnia jej wystawienia. W obydwu przypadkach zdarzają się sytuacje w których faktura VAT jest wystawiana przez Wnioskodawcę po zakończeniu wspomnianych okresów miesięcznych/kwartalnych etc. W przypadku wszystkich umów zawieranych przez Wnioskodawcę z kontrahentami omawianymi w niniejszym wniosku, umowy dotyczące świadczenia usług ochrony osób i mienia nie określają terminu płatności wystawianych przez Spółkę faktur VAT. Ów termin jest każdorazowo określany w fakturze VAT wystawionej przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta za dany okres rozliczeniowy.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług ochrony osób i mienia.

Stanowisko Dyrektora

W myśl art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu:

  1. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

  2. świadczenia usług:

    • telekomunikacyjnych,

    • wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,

    • najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,

    • ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

    • stałej obsługi prawnej i biurowej,

    • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

    - z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

Jak stanowi art. 19a ust. 7 ww. ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności.

Jednocześnie w myśl art. 106i ust. 3 pkt 4 cyt. ustawy fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności - w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4.

W konsekwencji, o tym, kiedy ma być rozliczony podatek należny z tytułu ww. usług świadczonych przez Wnioskodawcę decyduje moment wystawienia faktury, jednak nieprzekraczalnym momentem powstania obowiązku podatkowego jest termin płatności ustalony pomiędzy stronami. W przypadku, gdy Wnioskodawca udokumentuje świadczoną usługę poprzez wystawienie faktury, z zachowaniem terminów określonych przepisami art. 106i ust. 3 pkt 4 cyt. ustawy – obowiązek podatkowy powstanie z dniem wystawienia faktury.

Podstawa prawna: art. 19a ust. 5 pkt 4 oraz art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.