Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

October 29, 2013

Moment powstania obowiązku podatkowego dla usług transportu ładunków taborem samochodowym wraz z usługami pomocniczymi

0 908

Obowiązek podatkowy dla usług transportu ładunków taborem samochodowym wraz z usługami pomocniczymi powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 1 sierpnia 2013 roku nr IPTPP2/443-370/13-7/KW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który świadczy usługi prowadzenia samochodu ciężarowego powierzonym przez Zleceniodawcę. Wszystkie pojazdy, jakie Zleceniodawca stawia do dyspozycji Podatnika w celu świadczenia usługi transportowej, to samochody ciężarowe o ładowności przekraczającej 2 tony.

Zgodnie z umową zawartą ze Zleceniodawcą Podatnik zobowiązuje się do kierowania pojazdami oraz wykonywania czynności z tym związanych, takich jak: załadunek i rozładunek towarów, codzienna obsługa pojazdu, a także utrzymywanie pojazdu w należytej czystości z uwzględnieniem wnętrza skrzyni ładunkowej. W celu utrzymania ciągłej łączności ze Zleceniodawcą Podatnik jest zobowiązany do posiadania telefonu komórkowego. Za świadczone usługi otrzymuje zapłatę na podstawie faktury wystawianej na koniec każdego miesiąca, z terminem płatności przypadającym w miesiącu następnym. Zgodnie z życzeniem Zleceniodawcy, faktura zawiera oddzielnie wycenione, następujące czynności:

  • przejechane kilometry,

  • załadunek i rozładunek,

  • ryczałt za telefon,

  • obsługa codzienna pojazdu,

  • czynny udział w procesie mycia pojazdu,

  • wynagrodzenie dodatkowe - wynikające z oszczędności w zużyciu paliwa.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy termin powstania obowiązku podatkowego od wszystkich pozycji zawartych na fakturze będzie zależał od otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od wykonania usługi.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności określił, iż wykonywane przez Podatnika czynności będące przedmiotem świadczenia na rzecz Zleceniodawcy stanowią usługę złożoną. Usługa ta składa się z szeregu czynności, gdzie poszczególne świadczenia służą osiągnięciu jednego celu, jakim jest usługa transportu ładunków taborem samochodowym. Przy czym bez znaczenia dla ww. czynności pozostaje fakt, że na fakturze za te usługi, zgodnie z życzeniem klienta, zostały odrębnie wycenione poszczególne jej składniki.

W świetle przepisów dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zmienionej dyrektywą Rady 2008/117/WE oraz wyroku TSUE z dnia 16 maja 2013 roku w sprawie C-169/12, dokonując analizy art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy stwierdził, że unormowanie zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje najpóźniej z upływem 30 dni od dnia wykonania usługi, o ile wcześniej nie nastąpi zapłata jest niezgodne z dyrektywą VAT.

Zatem w związku z ww. wyrokiem TSUE Podatnik ma prawo uznać, iż w stosunku do usług transportu ładunków taborem samochodowym obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania usługi, a w sytuacji, gdy wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wykonania tej usługi.

Jednakże z okoliczności sprawy wynika, że Podatnik w stosunku do kompleksowej usługi transportu ładunków taborem samochodowym stosuje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Zatem w przedmiotowej sprawie dla ww. usług świadczonych przez Podatnika obowiązek podatkowy powstaje - zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ww. ustawy - z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Podstawa prawna: art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.