Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

March 31, 2016

Moment powstania obowiązku podatkowego przy ugodzie sądowej

0 1053

W 2014 roku, na podstawie ustnej umowy, wykonaliśmy usługę (projekt informatyczny). Projekt został przygotowany, ale nie został wdrożony u klienta, gdyż ten odmówił przyjęcia usługi, twierdząc, że jej nie zamawiał. Nie wystawiliśmy wtedy faktury, ale sprawę skierowaliśmy do sądu. W marcu 2016 podpisaliśmy ugodę sądową, na mocy której klient zobowiązał się zapłacić za usługę obniżoną cenę samego przygotowania projektu, bez wdrożenia. Jak i kiedy ująć tę usługę w deklaracji VAT?

ODPOWIEDŹ

Udzielenie dokładnej odpowiedzi na Państwa pytanie wymagałoby szczegółowej analizy treści ugody sądowej. Zgodnie bowiem z zasadą ogólną wyrażoną w art.19a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Powyższa zasada ma zastosowanie w przypadku usług informatycznych, a zatem, w celu ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w stosunku do świadczonej usługi, należy się zastanowić kiedy w rzeczywistości została ona wykonana – czy w momencie fizycznego wykonania projektu (w 2014 roku) czy też w momencie, kiedy została podpisana ugoda, a zatem strony uznały usługę za wykonaną.

W interpretacji indywidualnej o sygnaturze IPPP1/4512-493/15-2/AW z 15 czerwca 2015 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w następujący sposób zdefiniował moment wykonania usługi: „Z powodu braku stosownych regulacji tego zagadnienia w ustawie, przyjąć należy, że momentem wykonania usługi jest moment faktycznego wykonania wszystkich działań i czynności składających się na daną usługę. „Wykonanie usługi” następuje w momencie faktycznego zakończenia wszystkich czynności, do których zobowiązany był świadczący usługę (…). Ustalenie zakresu świadczonej usługi i w konsekwencji momentu jej wykonania powinno następować w sposób obiektywny.”

Trudno jest odpowiedzieć precyzyjnie na Państwa pytanie bez dokładnego poznania treści ugody sądowej, ale z opisanego w pytaniu stanu faktycznego można wywnioskować, że opisaną usługę należy uznać za wykonaną w momencie zawarcia ugody sądowej, czyli w marcu 2016 roku. Jeżeli bowiem, jak Państwo twierdzicie, strony umówiły się ustnie na wykonanie usługi w postaci wykonania i wdrożenia projektu informatycznego, a projekt nie został wdrożony u klienta to, w świetle przytoczonego powyżej stanowiska Ministerstwa Finansów, usługi nie można było uznać za wykonaną przed zawarciem ugody sądowej, gdyż wtedy nie zostały wykonane wszystkie działania i czynności składające się na daną usługę. Dopiero kiedy Strony zawarły ugodę i zawęziły zakres usługi, można było uznać, że została ona wykonana w całości i wtedy, zgodnie z art.19a ustawy o podatku od towarów i usług, powstał w odniesieniu do tego świadczenia obowiązek podatkowy.

W takiej sytuacji jesteście Państwo obowiązani do wystawienia na rzecz klienta faktury dokumentującej wykonaną usługę najpóźniej 15 kwietnia 2016 roku (art.106i ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług), a wartość usługi oraz należny podatek ująć w ewidencji i deklaracji VAT-7 za marzec 2016 roku. Podstawą opodatkowania będzie uzgodniona w drodze umowy cena, jaką zobowiązany jest zapłacić usługobiorca (jeżeli cena została w ugodzie wyrażona w wartości netto), lub uzgodniona cena pomniejszona o wartość podatku od towarów i usług (jeżeli w ugodzie cena została wyrażona w wartości brutto).

Ewa Konarska

Podstawa prawna: art.19a ust.1, art.29a ust.1 i ust.6 pkt 1, art.106i ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.