Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

January 13, 2016

Moment powstania obowiązku podatkowego w dostawie towarów za pośrednictwem kuriera

0 1036

Moment powstania obowiązku podatkowego w dostawie towarów za pośrednictwem firmy kurierskiej powstaje w dacie odbioru towaru przez nabywcę, jeżeli dostawca ponosi ryzyko utraty lub zniszczenia przez firmę kurierską towaru a przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel następuje w miejscu wydania towaru nabywcy przez firmę kurierską.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 grudnia 2015 roku nr IBPP2/443-783/15/KO.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która w ramach zawieranych transakcji zobowiązuje się do dostarczenia towaru do miejsca wskazanego przez nabywcę i do tego momentu jest dysponentem towaru. Jednak w praktyce Spółka zawarła umowę z firmą kurierską i na jej podstawie za ewentualne zniszczenia powstałe podczas transportu odpowiedzialność ponosi firma kurierska, przy czym odpowiedzialność ta jest ponoszona przed Spółką. Natomiast w relacjach pomiędzy Spółką i jej kontrahentem odpowiedzialność za utratę lub zniszczenie towaru w transporcie ponosi Spółka. Nabywca towaru ponosi odpowiedzialność i ryzyko przypadkowej utraty towaru od momentu jego odbioru od kuriera. Jak wynika z regulaminu świadczenia usług, który jest elementem umowy zawartej z firmą kurierską wykonanie przewozu i dostarczenie przesyłki do odbiorcy następuje w momencie zgłoszenia się przewoźnika w miejscu rozładunku i zadeklarowania wydania przesyłki - niezależnie od tego kiedy odbiorca przystąpi do rozładunku przesyłki oraz czy w ogóle przystąpi do odbioru przesyłki. Nabywca w ogóle nie może dysponować towarem do momentu otrzymania go od firmy kurierskiej. Do tego czasu całkowitą odpowiedzialność za towar ponosi Spółka. Przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na nabywcę następuje w momencie wydania towarów przez firmę kurierską działającą na zlecenie Spółki.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy postępuje prawidłowo rozpoznając obowiązek podatkowy w dacie odbioru towaru przez nabywcę.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż w sytuacji gdy Spółka dostarcza towar wynajętym transportem, tj. za pośrednictwem firmy kurierskiej, do miejsca wskazanego przez Nabywcę, jak również ponosi ryzyko utraty lub zniszczenia towaru a przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel następuje w miejscu wydania towaru nabywcy przez firmę kurierską, dokonanie dostawy towaru a tym samym powstanie obowiązku podatkowego następuje z chwilą dostarczenia towaru do miejsca wskazanego przez Nabywcę. Bowiem dopiero w tym momencie następuje faktyczne zrealizowanie dostawy towaru poprzez przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.