Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

June 9, 2014

Moment powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług transportowych

0 903

Obowiązek podatkowy z tytułu nabycia usług transportowych powstaje z chwilą jej wykonania.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 6 maja 2014 roku nr IBPP4/443-27/14/LG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji mebli. Produkt ten jest wysyłany do kontrahenta na terytorium Niemiec. Zgodnie z zawartą umową z kontrahentem Spółka częściowo pokrywa koszty transportu towarów odpowiednio do wielkości przesyłki, a kontrahent wystawia na jego rzecz rachunki w walucie euro na tę część kosztów transportu po zakończeniu usługi. Zapłata za te rachunki następuje w formie kompensaty, tj. zapłata za rachunki następuje poprzez kompensatę rachunków za transport z fakturami za towar po wykonaniu usługi. Przy czym Spółka partycypuje jedynie w kosztach nabycia usługi transportu, która jest nabywana przez kontrahenta niemieckiego, na jego rzecz, od podmiotu trzeciego. Zatem, niemiecki kontrahent refakturuje koszty transportu poprzez wystawienie rachunków. Tym samym istnieje bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym wynagrodzeniem. Bowiem Spółka jest beneficjentem opisanego świadczenia, tj. nabywa część usługi transportu dzięki której może dostarczyć towar do kontrahenta.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniami:

- Czy rachunki za transport powinna traktować jako import usług i w jaki sposób powinna ustalić dzień powstania obowiązku podatkowego a zarazem kurs po jakim powinien przeliczyć usługę do celów VAT,

- Czy mimo to, że rachunki są wystawiane w miesiącu następującym po miesiącu wykonania usługi, Spółka powinna je ująć w miesiącu w którym usługę zakończono.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności ustalił, iż w momencie nabycia przez Spółkę usługi transportowej od kontrahenta niemieckiego dochodzi do importu usługi, która w konsekwencji jest opodatkowana w kraju. Jednocześnie biorąc pod uwagę, iż dla przedmiotowej usługi nie przewidziano szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego jak i też z wniosku nie wynika, że usługa ta była przedpłacona, to obowiązek podatkowy dla tej usługi powstaje na zasadach ogólnych tj. gdy usługa jest faktycznie zrealizowana. W konsekwencji usługa ta winna być wykazana w deklaracji VAT za okres, w którym ją faktycznie wykonano.

Natomiast gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Zatem Spółka przeliczając kurs waluty określonej w otrzymanym rachunku winna stosować średni kurs danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego tj. dzień wykonania usługi transportowej.

Podstawa prawna: art. 19a ust. 1, art. 28b ust. 1, art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.