Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21)

March 16, 2018

Moment powstania obowiązku podatkowego w związku ze zwróceniem wpłaconych środków pieniężnych

0 1308

W sytuacji gdy po wpłaceniu środków pieniężnych sprzedawca zwróci je nabywcy, bez wydania towaru, obowiązek podatkowy powstaje w chwili wpływu środków na rachunek bankowy sprzedawcy.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 25 stycznia 2017 roku nr 0112-KDIL1-2.4012.652.2017.1.NF

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca sprzedaje towary takie jak np. surowce chemiczne za pośrednictwem sklepu internetowego. Nabywca wybiera na stronie internetowej Spółki towar, którego zakupem jest zainteresowany, a następnie uiszcza na rachunek Spółki płatność za ten towar. Spółka otrzymuje tę płatność przed dostarczeniem towaru nabywcy.

Niektóre produkty wchodzące w skład asortymentu Spółki (np. produkty niebezpieczne) mogą być nabywane jedynie przez przedsiębiorców. Jeśli wolę zakupu takiego produktu wyraża osoba (podmiot) nieprowadząca działalności gospodarczej, to Spółka w takiej sytuacji odmawia wydania towaru i zwraca wpłacone przez niedoszłego nabywcę środki pieniężne.

Czy w sytuacji odmowy wydania przez Spółkę towaru i zwrotu niedoszłemu nabywcy wpłaconych przez niego środków pieniężnych, po stronie Spółki powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT w związku z otrzymaniem tych środków?

Stanowisko Dyrektora

Zasady dotyczące ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego zawarte zostały w art. 19a ustawy. Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust 1.

Powołany przepis art. 19a ust. 1 ustawy formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.

Natomiast stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Należy zauważyć, że ustawodawca nie zamieścił w treści ustawy o podatku od towarów i usług definicji zaliczki ani przedpłaty. Zgodnie ze „Słownikiem języka polskiego PWN”, zaliczka to część należności wpłacana lub wypłacana z góry na poczet należności. Zatem zaliczkę wpłaca się na poczet przyszłej dostawy towarów lub przyszłego wykonania usługi przed faktyczną dostawą lub faktycznym wykonaniem usługi.

Stosownie do powyższego, zaliczka jak również przedpłata jako zapłata na poczet przyszłej należności musi być powiązana z konkretną transakcją – co w przedmiotowej sytuacji ma miejsce. Tym samym w niniejszej sprawie, zgodnie z powołanymi wyżej przepisami prawa podatkowego, w sytuacji, gdy przed dokonaniem dostawy towaru Wnioskodawca otrzyma całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, w myśl art. 19a ust. 8 ustawy.

Podsumowując, w sytuacji odmowy wydania przez Spółkę towaru i zwrotu niedoszłemu nabywcy wpłaconych przez niego środków pieniężnych, po stronie Wnioskodawcy powstanie – w związku z otrzymaniem tych środków – obowiązek podatkowy.

Podstawa prawna: art. 19a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.