Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

June 25, 2014

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług budowlanych

0 932

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych będzie powstawał w chwili wystawienia faktury.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 maja 2014 roku nr ITPP1/443-193/14/MN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która wygrała kontrakt na zaprojektowanie i budowę infrastruktury wodociągowej. Przedmiotowa umowa realizowana jest zgodnie z Warunkami Kontraktowymi FIDIC, która umożliwia rozliczanie wykonanych robót w okresach miesięcznych. Fakt wykonania odcinka robót odnotowany jest m.in. przez wpis w dzienniku budowy dokonany przez kierownika budowy i potwierdzony przez inspektora nadzoru. Po dokonaniu wpisu Spółka ma obowiązek skompletowania dokumentacji technicznej, tj. protokoły z prób i badań, szkice, geodezyjne, atesty, aprobaty techniczne na zastosowane materiały. Zwykle jest to okres od dwóch do trzech tygodni. Po zebraniu całego kompletu dokumentów Spółka składa je do Inżyniera kontraktu wraz z Wnioskiem o wystawienie Przejściowego Świadectwa Płatności. Inżynier kontraktu ma 28 dni na sprawdzenie wniosku. Po ich sprawdzeniu i na ich podstawie wystawiane są przejściowe świadectwa płatności. Świadectwo płatności jest podstawą do wystawiania faktury VAT z terminem 30 dni od daty otrzymania faktury.

Poza tym, w warunkach kontraktu FIDIC dla robót budowlanych jest klauzula, która stanowi iż, W terminie do 28 dni od otrzymania Rozliczenia Ostatecznego oraz pisemnego zwolnienia od zobowiązań Inżynier wystawi Ostateczne Świadectwo Płatności dla Zamawiającego, stwierdzające kwotę, która jest ostatecznie należna, oraz po odjęciu wszelkich kwot uprzednio wpłaconych przez Zamawiającego, saldo należne wykonawcy od Zamawiającego lub Zamawiającemu od Wykonawcy, zależnie od przypadku. Ponadto Przejściowe Świadectwa płatności traktowane są jako płatności zaliczane na poczet wynagrodzeń, które zostaną rozliczone fakturą końcową, wystawioną na podstawie Ostatecznego Świadectwa Płatności.

Wątpliwości Spółki sprowadzają się do rozstrzygnięcia momentu powstania obowiązku podatkowego w opisanej sytuacji.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązujących przepisów prawa podatkowego obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury z tytułu wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych. Faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania ww. usług. Jeżeli podatnik nie wystawił w tym terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, tj. 30. dnia od dnia wykonania usług.

Forma, sposób i rodzaj dokumentu potwierdzającego wykonanie usług budowlanych, co do zasady, powinny być określone w umowie łączącej strony. Jednakże daty sporządzania, podpisywania dokumentów, na podstawie których następuje rozliczenie należności za wykonane częściowo usługi budowlane nie mogą mieć wpływu na rozpoznanie momentu powstania obowiązku podatkowego w kontekście daty wykonania usługi.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu realizacji przez Spółkę usług budowlanych opisanych powyżej, będzie, stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, moment wystawienia przez Spółkę dla Zamawiającego faktury, dokumentującej wykonanie prac przez Spółkę w przyjętym okresie sprawozdawczym, a w przypadku, gdy rezultaty prac przyjmowane są częściowo, zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) w związku z art. 19a ust. 2 ww. ustawy, moment wystawienia faktury za częściowe wykonanie prac. W przypadku, gdy faktura nie zostanie wystawiona w terminie określonym w art. 106i ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, momentem powstania obowiązku podatkowego będzie upływ terminu do jej wystawienia tj. upływ 30 dni od dnia wykonania robót budowlanych lub budowlano-montażowych.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, iż dniem wykonania usług budowlanych będzie dzień faktycznego wykonania części usług. Bez wpływu natomiast na moment powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych pozostają uregulowania procedury łączące strony umowy, określające daty i terminy sporządzania odpowiedniej dokumentacji powykonawczej, na podstawie której następują wzajemne rozliczenia.

Podstawa prawna: art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a), art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.