Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI

January 25, 2016

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania robót budowlanych

0 990

Momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu realizacji przez Spółkę robót budowlanych, będzie moment wystawienia dla Zlecającego faktury VAT dokumentującej wykonanie prac w przyjętym okresie sprawozdawczym.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2015 roku nr IBPP2/4512-892/15/KO.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która planuje podpisać umowę na usługę budowlaną, której przedmiotem mają być kompleksowe roboty budowlane polegające na wykonaniu ekranów przeciwolśnieniowych na wskazanych obiektach. Okres trwania umowy będzie wynosił około kilkanaście miesięcy. Forma wynagrodzenia za wykonanie umowy została ustalona jako kosztorysowa. Zgodnie z kontraktem w trakcie trwania umowy Spółka ma prawo do ubiegania się o płatności na podstawie tzw. Przejściowego Świadectwa Płatności, które ma być wystawiane co miesiąc przez zamawiającego do 28 dni od otrzymania przez niego wniosku Spółki o jego wystawienie. Dopiero na podstawie tegoż dokumentu, zgodnie z umową, Spółka ma prawo wystawić fakturę za dany okres. Roboty mają być wykonywane zgodnie z Harmonogramem robót stanowiącym załącznik do kontraktu. Kontrakt stanowi, iż dokonanie odbioru robót częściowego nie stanowi wyrazu akceptacji odbierającego, jak również nie stanowi potwierdzenia wykonania świadczenia, albowiem roboty objęte umową mogą być przyjęte wyłącznie w całości i wyłącznie w formie protokołu odbioru całości robót. Jednocześnie postanowienia umowy stanowią, iż Spółka będzie miała prawo wystawić faktury za realizację zakresu robót jedynie na podstawie Przejściowych Świadectw Płatności zatwierdzonych przez Zlecającego. Kwota należna z tytułu wykonanych robót wynika z kwot określonych przez zamawiającego w Przejściowym Świadectwie płatności. Zdarzyć się więc może, iż za prace w wykonane w październiku 2015 roku Spółka otrzyma od zamawiającego przedmiotowy dokument w styczniu 2016 roku i w tym dopiero miesiącu Spółka wystawi fakturę VAT.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, w jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy związany wystawieniem faktury przez Spółkę w styczniu 2016 roku na podstawie przejściowego świadectwa płatności za prace wykonane w listopadzie 2015.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż za moment wykonania przedmiotowych robót budowlanych należy przyjąć chwilę faktycznego zakończenia wszystkich czynności, do których wykonania zobowiązany był świadczący tę usługę oraz zgłoszenie tego faktu Zlecającemu, z wezwaniem go do odbioru wykonywanych prac. W konsekwencji momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu realizacji przez Spółkę robót budowlanych, będzie, stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, moment wystawienia przez Spółkę dla Zlecającego faktury VAT na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, dokumentującej wykonanie prac w przyjętym okresie sprawozdawczym. W przypadku natomiast, gdy rezultaty prac przyjmowane są częściowo, zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) w związku z art. 19a ust. 2 ww. ustawy, moment wystawienia faktury za częściowe wykonanie prac. W przypadku, gdy faktura nie zostanie wystawiona, momentem powstania obowiązku podatkowego będzie upływ terminu wystawienia faktury, określony w art. 106i ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, tj. upływ 30 dni od dnia wykonania robót budowlanych, który nie jest tożsamy z dniem wystawienia dokumentu o nazwie Przejściowe Świadectwo Płatności.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, że dniem wykonania usług budowlanych będzie dzień faktycznego wykonania tych usług. Bez wpływu natomiast na moment powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych pozostają uregulowania łączące strony umowy, określające daty i terminy sporządzania odpowiedniej dokumentacji wykonawczej, na podstawie której następują wzajemne rozliczenia.

Podstawa prawna: art. 19a ust. 2, art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.