Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

July 7, 2016

Moment rozliczenia faktury korygującej po ugodzie sądowej

0 1588

Spółka, wystawiając fakturę korygującą w miesiącu uprawomocnienia się ugody, winna pomniejszyć podatek należny za okres, w którym otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2016 roku nr ITPP2/4512-1092/15/AW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zawarła długoletnią umowę dzierżawy pomieszczeń użytkowych i co miesiąc wystawiała fakturę na wynajem. W związku z rozwojem swojej działalności najemca poczynił znaczne nakłady na wynajmowane pomieszczenia. W listopadzie 2012 roku dzierżawca zażądał pomniejszenia czynszu lub zwrotu poniesionych kosztów pod rygorem zaprzestania płatności za bieżące faktury.

W związku z brakiem płatności za najem Spółka skierowała do sądu pozwy o zapłatę kolejnych faktur. Po kilkunastu miesiącach, strony doszły do porozumienia co do obniżenia czynszu najmu za ostatnie 36 miesięcy. Uzgodniono, że wystawione zostaną faktury korygujące wartość faktur czynszowych o wartość nakładów. Termin posiedzenia sądu w celu zawarcia przedmiotowej ugody wyznaczony został na grudzień 2015 roku. Spółka zamierza zaliczyć faktury korygujące do miesiąca grudnia 2015 roku, nie pomniejszając podatku VAT w poprzednich miesiącach i rozliczyć tę czynność w deklaracji VAT-7 składanej w miesiącu styczniu 2016.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy prawidłowe jest wystawienie przez wynajmującego lokal faktury korygującej w miesiącu, w którym uprawomocni się ugoda, i rozliczenie tej faktury korygującej w miesiącu otrzymania jej przez najemcę.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż skoro Spółka oraz najemca doszli do porozumienia co do obniżenia czynszu najmu o wartość poniesionych przez najemcę nakładów, to powinna wystawić faktury korygujące zmniejszające podstawę opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w fakturach pierwotnych dokumentujących wykonane usługi najmu. Przy czym organ podatkowy wskazał, iż obowiązujące przepisy prawa podatkowego, regulujące kwestie dotyczące faktur korygujących, nie uzależniają terminu ich wystawienia w przypadku zawarcia ugody sądowej od momentu uprawomocnienia się tej ugody.

Natomiast Spółka będzie uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego dopiero po uzyskaniu potwierdzenia otrzymania przez najemcę faktur korygujących. Korekty tej może zatem dokonać nie pomniejszając podatku należnego w poprzednich miesiącach, lecz za okres rozliczeniowy, w którym:

  • wystawi faktury korygujące - jeśli uzyska potwierdzenie odbioru tych faktur przez najemcę przed terminem złożenia deklaracji podatkowej za ten miesiąc,

  • otrzyma potwierdzenie odbioru faktur korygujących przez najemcę - jeśli potwierdzenie to uzyska po upływie terminu do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym wystawi faktury korygujące.

Podstawa prawna: art. 29a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.