Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

October 14, 2010

Moment ujęcia w KUP podatku od nieruchomości za lata ubiegłe

0 948

Podmiot prowadzący działalność handlu nieruchomościami, dopłatę podatku od nieruchomości za lata poprzednie ujmuje się w KUP w momencie jej poniesienia.

Wynika to z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 października 2010 roku (nr IPPB5/423-468/10-4/JC).

Sytuacja podatnika

Przedmiotem działalności Spółki jest m.in.: kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Ze względu na cele i charakter działalności Spółki oraz zgodnie z polityką rachunkowości podatek od nieruchomości traktowany jest jako koszt pośrednio związany z przychodem i tym samym dopłata podatku od nieruchomości za lata poprzednie została uznana za koszt uzyskania przychodu w dacie jej poniesienia, tj. w czerwcu 2010 roku.

W związku z powyższym zadano pytanie czy Spółka postępuje słusznie zaliczając dopłatę podatku od nieruchomości za lata 2005-2009 do kosztów uzyskania przychodu w momencie jej poniesienia?

Uzasadnienie Izby Skarbowej

„ … Nie ulega wątpliwości, że wskazane we wniosku wydatki ponoszone są w związku z prawidłowym funkcjonowaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa, wobec tego, o ile zostały właściwie udokumentowane, spełniają kryteria określone w art. 15 ust. 1 ustawy, przez co można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Powyższe wydatki wynikają z faktu posiadania przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą nieruchomości i należy klasyfikować je jako element kosztów stałych, które podatnik jest obowiązany uiszczać w związku z posiadanym przez niego majątkiem. (…) analizowane wydatki nie są bezpośrednio związane z określonymi przychodami. Należy je zaliczyć do tzw. pośrednich kosztów uzyskania przychodów, potrącalnych – stosownie do art. 15 ust. 4d i 4e ustawy – w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów”.