Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

April 8, 2016

Montaż instalacji gazowej a stawka VAT

0 4972

Wykonanie instalacji gazowej, w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy budynku mieszkalnego zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, będą podlegały opodatkowaniu preferencyjną 8% stawką podatku VAT. Natomiast czynności związane z wykonaniem przedmiotowej instalacji poza tym budynkiem nie będą mogły korzystać ze stawki podatku VAT w wysokości 8%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 11 marca 2016 roku nr ILPP3/4512-1-274/15-4/MR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje instalacje gazu płynnego z zastosowaniem zbiorników do magazynowania gazu umiejscowionego na zewnątrz budynku na prywatnej posesji inwestora. Zbiornik umieszcza się na prefabrykowanej płycie betonowej, do której jest przymocowany w sposób trwały śrubami kotwiącymi. W celu doprowadzenia gazu do budynku, Przedsiębiorca wykonuje przyłącze gazowe z rur polietylenowych zagłębionych w gruncie, zakończonym zaworem odcinającym, reduktorem oraz skrzynką gazową na stałe przytwierdzoną do ściany budynku poprzez śruby mocujące. Od skrzynki na ścianie budynku Przedsiębiorca prowadzi instalację gazową do wewnątrz budynku w celu zasilenia pieca do ogrzewania lub kuchenki gazowej. Instalacja wewnątrz budynku jest wykonywana z rur miedzianych lub stalowych, które są trwale przymocowane do wewnętrznych ścian budynku. Kocioł gazowy jest trwale przymocowany do ściany poprzez śruby mocujące oraz podłączony do instalacji ciepłej wody użytkowej centralnego ogrzewania oraz komina. Kocioł gazowy oraz instalacja wewnętrzna gazowa musi być użytkowana razem ze zbiornikiem na gaz jako magazyn gazu. Bez zbiornika ogrzewanie domu gazem nie jest możliwe. Czynności polegające na wykonaniu instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych mieszczą się w zakresie czynności opisanych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.

Przedmiotem wątpliwości Przedsiębiorcy jest ustalenie, czy do opisanych we wniosku usług, polegających na wykonaniu kompleksowej instalacji grzewczej, prawidłowe będzie zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 8%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż stawka preferencyjna, przewidziana w art. 41 ust. 12 w związku z art. 41 ust. 2 i art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczy czynności wykonywanych wyłącznie w budynkach, rozumianych jako obiekty budowlane wraz z wbudowanymi w budynku instalacjami i urządzeniami technicznymi, w tym na konstrukcji umieszczonej na dachu budynku lub jego ścianach. Stawki tej ustawodawca nie przewidział dla czynności wykonywanych poza tymi obiektami. Do pozostałych usług, wykonywanych poza obiektem budowlanym zastosowanie ma podstawowa stawka podatku w wysokości 23%.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż część instalacji gazowej znajduje się w budynku zaliczanym do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Natomiast prace wykonywane poza obiektem budowlanym, na posesji klienta, dotyczą infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Bez znaczenia jest przy tym, że instalacja gazowa znajdująca się w budynku oraz poza bryłą budynku wykonywana jest w ramach kompleksowej usługi. W tym przypadku mamy do czynienia z czynnościami, które w zakresie przedmiotu opodatkowania można bez problemu rozdzielić.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż czynności polegające na wykonaniu instalacji gazowej, w przypadku gdy będą wykonywane w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy budynku mieszkalnego – domu jednorodzinnego zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, tj. w obiekcie, o którym mowa w art. 41 ust. 12 ww. ustawy, będą podlegały opodatkowaniu preferencyjną 8% stawką podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ww. ustawy. Natomiast czynności związane z wykonaniem przedmiotowej instalacji poza tym budynkiem nie będą mogły korzystać ze stawki podatku VAT w wysokości 8%, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy i będą podlegały opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT w wysokości 23%, stosownie do art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

Podstawa prawna: 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1, art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2, art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.