Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

August 22, 2012

Montaż jednostki centralnego odkurzania a stawka VAT

0 1149

Usługa instalacji jednostki centralnego odkurzania wykonana w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, opodatkowana jest 8% stawką podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 13 lipca 2012 roku nr IPTPP1/443-349/12-2/IG.

Sytuacja podatnika

Podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będzie dostarczał towar w postaci jednostki centralnego odkurzania z niezbędnymi akcesoriami do jej użytkowania wraz z montażem tego urządzenia na stałe w domach jednorodzinnych ujętych w PKOB 111. Usługa ta polega na przykręceniu jednostki centralnej na stałe do ściany oraz podłączenie jej z wcześniej przygotowaną instalacją centralnego odkurzania na stałe za pomocą specjalnych rur instalacyjnych spajanych na klej. Usługa ta wykonywana jest w ramach budowy, remontu, modernizacji budynków w ramach budownictwa społecznego ujętego w PKOB 111. Za dostarczenie towaru oraz usługę montażu wystawiana jest faktura VAT z obniżoną 8% stawką. Na fakturze widnieje tylko jedna pozycja zatytułowana: „Montaż jednostki centralnej z akcesoriami w domu jednorodzinnym”.

Zdaniem Podatnika, zgodnie z treścią zawieranych umów z klientami indywidualnymi objętych społecznym programem mieszkaniowym, przedmiotem będzie sprzedaż materiałów łącznie ze świadczoną usługą, pod symbolem PKWiU 43.29.19.0 i w związku z tym powinien naliczać stawkę podatku VAT 8%.

Uzasadnienie Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy przychylił się do stanowiska Podatnika, zgodnie z którym świadczone przez niego usługi polegające na montażu jednostki centralnego odkurzania z niezbędnymi akcesoriami do jej użytkowania, mieszczą się w zakresie pojęć: budowa, remont i modernizacja i są wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym PKOB – 111, zatem są one opodatkowane preferencyjną 8% stawką podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu organ podatkowy odwołał się do uregulowań zawartych w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym warunkiem zastosowania 8% stawki jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zgodnie z art. 41 ust. 12a ww. ustawy. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki podatku.

Jeżeli przedmiotem umowy zawieranej przez Podatnika będzie sprzedaż materiałów wraz ze świadczona usługą, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem Podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia, itp.). Wyliczenie co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

Organ podatkowy podkreślił, iż obniżone stawki podatku mają charakter wyjątkowy, winny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę w ustawie o podatku od towarów i usług lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Preferencyjna stawka podatku miała i ma zastosowanie do wskazanych w przepisach czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym, jednakże nie do wszystkich usług dotyczących samego instalowania, czy montażu różnych towarów.

Jednocześnie organ podatkowy zwrócił uwagę, iż sama usługa montażu czy też instalacja poszczególnych towarów nie może być traktowana jako remont, modernizacja, czy też termomodernizacja. Dopiero w połączeniu z zespołem innych czynności, w wyniku których podnosi się bądź też przywraca poprzedni stan techniczny czy wartość użytkową budynku lub lokalu, można traktować ją jako usługę remontu, modernizacji lub termomodernizacji, o których mowa w ww. ustawie.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12, ust. 12a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.