Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czynności montażu rolet i żaluzji wewnętrznych oraz montażu moskitier są opodatkowane stawką 23% VAT.

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 kwietnia 2013 roku nr IBPP2/443-70/13/ICz.

Sytuacja podatnika

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik w przeważającej większości wykonuje usługi budowlano-montażowe, tj. zakładanie stolarki budowlanej. Obecnie chciałby dodatkowo wyspecjalizować się w montażu rolet, żaluzji i moskitier okiennych. Usługę montażu rolet, żaluzji, moskitier wykonuje na zlecenie Zamawiającego i obejmuje ona kompleksowe wykonanie obejmujące pomiar, materiał główny i pomocniczy, montaż, transport własnym samochodem. Rolety, żaluzje oraz moskitiery zakupuje u producenta pod konkretny wymiar. Na usługę wystawia całościową fakturę VAT. Zleceniodawcami są firmy, instytucje, urzędy ale także klienci indywidualni w ramach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w lokalach mieszkalnych do 150 m2 oraz budynkach jednorodzinnych do 300 m2.

Montaż obejmuje następujące czynności budowlano-montażowe:

 

  • Rolety w kasetkach z prowadnicami się na stałe do ramy skrzydła okiennego na jego wewnętrzną stronę za pomocą wkrętów w przypadku kasety rolety i jej części tzw. boczków oraz prowadnice za pomocą taśmy dwustronnej samoprzylepnej, tym samym stając się faktycznie częścią okna, jak klamka, czy parapet wewnętrzny, które to elementy są też montowane do okien. Konstrukcja stała rolety jest wykonana na konkretny wymiar z aluminium lub pcv w kolorach stosownie do koloru okien.

  • Żaluzje poziome aluminiowe montuje się na stałe we wnęce przyszybowej skrzydła okiennego za pomocą wkrętów i uchwytów montażowych, które są częścią żaluzji do ramy od strony wewnętrznej lub listwy przyszybowej skrzydła okna.

  • Żaluzje poziome plisowane montowane są na stałe w sposób identyczny jak ww. żaluzje poziome aluminiowe.

  • Moskitiery ramkowe o konstrukcji aluminiowej z siatką poliestrową montowane są od strony zewnętrznej do ramy okna za pomocą wkrętów i specjalnych uchwytów w sposób umożliwiający zamykanie i otwieranie skrzydła okna.

 

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w przypadku montażu rolet w kasetkach, żaluzji poziomych aluminiowych, żaluzji plisowanych, moskitier ramkowych do okien w budynkach objętych społecznym programem mieszkaniowym można zastosować stawkę VAT preferencyjną w wysokości 8% w ramach art. 41 ust. 12 ustawy o VAT a związaną z dostawą, budową, remontem, modernizacją, termomodernizacją lub przebudową obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza obowiązujących przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, iż warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, jest spełnione dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej 8% stawki podatku.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy, organ podatkowy stwierdził, iż świadczone przez Podatnika czynności montażu rolet i żaluzji wewnętrznych oraz montażu moskitier, są opodatkowane stawką 23% VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem rolety i żaluzje wewnętrzne oraz moskitiery stanowią wyposażenie budynku (lokalu). W wyniku ich montażu nie następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku czy lokalu. Wykonywane przez Podatnika ww. czynności w przedmiotowym zakresie nie dotyczą zatem budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, gdyż w istocie czynności te są jedynie zaopatrywaniem obiektu budownictwa mieszkaniowego lub jego części w elementy wyposażenia, niestanowiące jego elementów konstrukcyjnych. Z uwagi na rodzaj materiałów, z których wykonywane są rolety i żaluzje wewnętrzne oraz markizy, nie mogą one pełnić funkcji ochrony i izolacji samego budynku. A zatem czynności montażu tych elementów nie można uznać za wymienione w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, iż w podobnej sprawie zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 stycznia 2013r. sygn. akt I FSK 356/12 w którym Sąd stwierdził, iż „Usługa montażu rolet, żaluzji, moskitier – bez uwzględnienia rodzaju montowanego towaru (np. jakiego rodzaju są to żaluzje lub rolety, tj. zewnętrzne czy wewnętrzne i z jakiego materiału zostały wytworzone) oraz stopnia związania z budynkiem lub lokalem mieszkalnym (np. czy montaż wiąże się z obróbką tynkarską) a także uzyskanego efektu (ochrona przed światłem lub włamaniem) – sama przez się nie może być traktowana jako modernizacja istniejącego budynku lub lokalu mieszkalnego. Dopiero bowiem jeżeli zamontowane urządzenia staną się integralną częścią budynku lub lokalu mieszkalnego i dojdzie do podniesienia wartości użytkowej budynku lub lokalu mieszkalnego, to wykonaną usługę można traktować jako "modernizację", o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT”.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.