Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługi montażu drzwi z jednoczesną ich dostawą, świadczone w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, opodatkowane są stawką podatku VAT w wysokości 8%.

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 22 września 2014 roku nr IPTPP1/443-509/14-2/MH.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży stolarki drzwiowej i zakładania stolarki budowlanej. Działalność polega na sprzedaży stolarki drzwiowej wewnętrznej i zewnętrznej oraz na świadczeniu kompleksowej usługi remontowo-budowlanej montażu drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, wykonywanej na indywidualne zamówienie klienta wewnątrz lub na zewnątrz budynków mieszkalnych i lokali w ramach umowy o świadczenie usługi remontowo-budowlanej z materiałów dostarczanych przez Podatnika. Zlecenia na usługę remontowo-budowlaną Podatnik może otrzymać od osób fizycznych i od firm deweloperskich, czy spółdzielni mieszkaniowych. Usługa wykonywana będzie w nowo budowanych jak i remontowanych domach i lokalach.

Kolejne etapy usługi to:

 

  • pomiary u klienta,

  • wybór drzwi, które mają być montowane,

  • podpisanie umowy o roboty remontowo-budowlane,

  • zakup drzwi przez Podatnika u producentów,

  • transport i montaż drzwi na miejscu u klienta,

  • odbiór usługi przez klienta, sporządzenie protokołu.

 

Usługa Podatnika ma charakter kompleksowy. Jej głównym elementem jest montaż u klienta, gdyż pochłania on najwięcej czasu i pracy, przy składaniu elementów ościeżnic, łączeniu ich z wnęką drzwiową, montowaniu drzwi we wnęce drzwiowej do ościeżnicy. Usługa wyceniana jest również kompleksowo, bez wyodrębniania cen jej poszczególnych elementów. Usługa będzie wykonywana przez osoby zatrudniane w ramach umowy cywilnoprawnej, przez firmy podwykonawcze, a docelowo przez zatrudnionego montażystę.

W związku z powyższym, Podatnik zastanawia się, czy dokonując montażu stolarki drzwiowej w ramach umowy o roboty remontowo-budowlane, w domach i mieszkaniach objętych społecznym programem mieszkaniowym, będzie miał prawo do stosowania stawki VAT 8%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności zwrócił uwagę, iż przy ustaleniu właściwej stawki podatku VAT decydujące znaczenie ma ustalenie co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługę oraz czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. dostawa, budowa, remont, modernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Natomiast zgodnie z obowiązującą w prawie cywilnym zasadą swobody umów, to strony decydują co jest przedmiotem konkretnej czynności cywilnoprawnej, a co za tym idzie, to one określają, co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli np. przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa, budowlana, czy budowlano-montażowa, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy, tj. materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp. Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, nie może jednak uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych). Zastosowanie prawidłowej stawki podatku uzależnione jest od postanowień umowy na wykonanie robót budowlanych. Jeżeli przedmiotem umowy będą roboty budowlane jako całość, w budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym, to należna stawka będzie wynosić 8%.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż w przypadku kompleksowej usługi polegającej na montażu drzwi z jednoczesną ich dostawą, świadczonej w ramach czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ww. ustawy w obiektach budowlanych lub ich częściach, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zastosowanie znajdzie stawka podatku VAT w wysokości 8%, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.