Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

February 11, 2016

Montaż technik osłonowych zewnętrznych a VAT

0 1048

Do usług montażu zewnętrznych technik osłonowych, tj. żaluzji fasadowych wykonanych z aluminium i metalu, wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym zastosowanie znajdzie stawka podatku w wysokości 8%. Natomiast do montażu zewnętrznych technik osłonowych takich jak refleksole powinno zastosować się stawkę podatku w wysokości 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej w Poznaniu z 11 stycznia 2016 roku nr ILPP3/4512-1-188/15-3/TK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który zajmuje się sprzedażą oraz montażem okiennych technik osłonowych zewnętrznych w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym jak i w pozostałym budownictwie. Przedsiębiorca sprzedaje i montuje produkty zewnętrzne montowane na stałe do okna i ścian elewacyjnych. W cenę usługi wliczony jest zakup towaru, jego przygotowanie do montażu, montaż, koszty dojazdu na pomiar i montaż. Elementem dominującym jest wykonywanie usługi montażu. Konieczność ich odpowiedniego dopasowania oraz prawidłowego montażu wymaga powierzenia całego procesu, począwszy od doboru właściwego rodzaju żaluzji poprzez jej opomiarowanie i montaż, po kwestie związane z naprawą, podmiotowi profesjonalnie zajmującemu się montażem żaluzji fasadowych.

Przedsiębiorca wykonuje te usługi w ramach budowy, remontu i modernizacji obiektów budowlanych, ze względu na zmiany architektury budynku lub mieszkania, trwałe ulepszenia oraz unowocześnienie, a przez to zwiększenie wartości użytkowej i poprawy funkcjonalności. Żaluzje fasadowe montowane są w sposób trwały. Ewentualny demontaż urządzeń pozostawiłby widoczne i trwałe uszkodzenia ścian, elewacji budynku lub lokalu oraz trwałe uszkodzenie ram okiennych w budynku. Demontaż nie pozostałby również bez wpływu na stan samych urządzeń i doprowadziłby do ich uszkodzenia. Wynagrodzenie za wykonaną usługę skalkulowane jest łącznie jako kwota obejmująca wartość montowanego towaru, koszt materiałów zużytych do wykończenia i montażu oraz wszelkie inne koszty związane z montażem żaluzji. Usługa montażu żaluzji fakturowana jest jedną pozycją.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługi związane z montażem technik osłonowych zewnętrznych w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym może zastosować preferencyjną stawkę podatku VAT wynoszącą 8% w odniesieniu do całości usługi obejmującej cenę montażu wraz z wartością montowanych urządzeń jakimi są refleksole i żaluzje fasadowe.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż montaż zewnętrznych technik osłonowych takich jak żaluzje fasadowe wykonane z aluminium i metalu w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, wykonywany jest w ramach termomodernizacji budynków mieszkalnych, a zatem czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiemtechniki te – niezależnie od rodzaju czy sposobu montażu, skutecznie chronią budynki przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych – słońcem, deszczem, wiatrem, śniegiem i mrozem, poprawiają bilans energetyczny domu czy mieszkania, wpływają dodatnio na izolację akustyczną, w odczuwalny sposób obniżając poziom hałasu w pomieszczeniach. Ponadto mogą stanowić zabezpieczenie antywłamaniowe, co wskazuje na tak silne połączenie konstrukcyjne montowanych żaluzji fasadowych wykonanych z profili aluminiowych z elementem obiektu budowalnego, że powstaje trwała zabudowa spełniająca określoną funkcję użytkową.

W tej sytuacji stawka podatku przewidziana przepisem art. 41 ust. 12 ww. ustawy, znajdzie zastosowanie do całości robót, wykonywanych w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, tj. w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2 oraz w lokalach mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2.

Natomiast dla wykonywanych przez Przedsiębiorcę czynności polegających na montażu zewnętrznych technik osłonowych takich jak refleksole wykonane z profili aluminiowych i metalowych oraz materiałów akrylowych z włókna szklanego, w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zastosowanie znajdzie 23% stawka podatku od towarów i usług. Bowiem w wyniku montażu nie nastąpi zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku. Z uwagi na rodzaj materiałów, z których wykonywane są refleksole, nie mogą one pełnić funkcji ochrony i izolacji samego budynku. Powyższe potwierdza również to, że demontaż wyposażenia budynku nie pozostawia istotnych w bryle budynku uszkodzeń. Czynności montażu ww. technik osłonowych nie można więc zaliczyć do żadnej z czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ww. ustawy.

Podstawa prawna:art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.