Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 27, 2014

Montaż węzła cieplnego w budynku mieszkalno-usługowym a stawka VAT

0 1893

Wykonanie jednofunkcyjnego węzła cieplnego w budynku mieszkalnym sklasyfikowanym w klasie PKOB 1122, wykorzystywanego do prawidłowego zaopatrzenia w ciepło lokali mieszkalnych i usługowych znajdujących się w budynku jako całości, świadczy usługę budowlaną opodatkowaną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 12 lutego 2014 roku nr IBPP2/443-1056/13/WN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zawarła umowę ze wspólnotą mieszkaniową na wykonanie jednofunkcyjnego węzła cieplnego w budynku mieszkalnym, zasilanego z miejskiej sieci ciepłowniczej według odpowiedniej specyfikacji technicznej. Węzeł został zainstalowany w części wspólnej Obiektu, jednak funkcjonalnie jest wykorzystywany do prawidłowego zaopatrzenia w ciepło wszystkich lokali znajdujących się w budynku. Zatem jego użyteczność nie ogranicza się jedynie do części wspólnych obiektu.

W celu odpowiedniego udokumentowania transakcji dla potrzeb podatku od towarów i usług wspólnota mieszkaniowa złożyła stosowne oświadczenie, w którym poinformowała, iż przedmiotowy budynek jest sklasyfikowany w klasie PKOB 1122, a jego powierzchnia użytkowa w 88% wykorzystywana jest na cele mieszkalne, natomiast w pozostałych 12% na cele użytkowe.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w danym stanie faktycznym, prawidłowym sposobem opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług jest zastosowanie stawki 8% jedynie w odniesieniu do ustalonej w wyniku odpowiedniej proporcji, powierzchni lokali mieszkalnych, przy jednoczesnym opodatkowaniu pozostałej części dostawy przypadającej proporcjonalnie na rzecz lokali użytkowych stawką 23%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

O możliwości zastosowania 8% stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o podatku od towarów i usług decyduje spełnienie przesłanek przewidzianych w tych przepisach. Bowiem zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć dostawy budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy budynków lub ich części. Jednocześnie budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Ponadto organ podatkowy podkreślił, iż zastosowanie prawidłowej stawki podatku uzależnione jest także od postanowień umowy na wykonanie robót budowlanych. Jeżeli przedmiotem umowy będą roboty budowlane w budynkach mieszkalnych (PKOB 11) jako całości – to należna stawka będzie 8%. Jeżeli jednak w umowie zostanie wskazane, iż roboty budowlane dotyczyć będą poszczególnych części budynku, tj. powierzchni mieszkalnych i odrębnie powierzchni niemieszkalnych, wówczas w odniesieniu do usług wykonywanych w części mieszkalnej zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku, natomiast do usług wykonywanych w części niemieszkalnej – 23% stawka podatku.

Zatem odnosząc powyższe do opisu sprawy organ podatkowy ustalił, że skoro przedmiotem umowy są roboty budowlane w zakresie wykonania jednofunkcyjnego węzła cieplnego w budynku mieszkalnym sklasyfikowanego w PKOB w dziale 1122 i umowa zawarta jest na realizację tego węzła, który funkcjonalnie jest wykorzystywany do prawidłowego zaopatrzenia w ciepło wszystkich lokali znajdujących się w budynku, co oznacza że użyteczność dotyczy budynku jako całości, to obniżona stawka podatku w wysokości 8% ma zastosowanie do całości tych robót, związanych również z lokalami niemieszkalnymi znajdującymi się wyłącznie w bryle budynku. Przy realizacji całego zadania inwestycyjnego w odniesieniu do budowy węzła ciepłowniczego w budynku mieszkalnym bez znaczenia pozostaje struktura procentowo-powierzchniowa znajdujących się w nim lokali mieszkalnych i niemieszkalnych, istotnym jest bowiem sklasyfikowanie budynku według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych do odpowiedniego grupowania.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż przedmiotem umowy będzie wykonanie jednofunkcyjnego węzła cieplnego w budynku mieszkalnym sklasyfikowanym w klasie PKOB 1122, wykorzystywanego do prawidłowego zaopatrzenia w ciepło wszystkich lokali znajdujących się w budynku jako całości, to Spółka do wykonywanej usługi budowlanej węzła ciepłowniczego zastosuje preferencyjną 8% stawkę podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.