Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

March 3, 2015

Możliwość odliczenia podatku od zakupów w związku ze świadczeniem usług opodatkowanych i zwolnionych

0 890

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w sytuacji gdy zakupione towary i usługi będą służyły działalności opodatkowanej. W przypadku gdy proporcja określona na podstawie art. 90 nie przekroczy 2% wówczas nie istnieje prawo do odliczenia podatku od całości zakupów.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2015 roku nr IBPP3/443-1482/14/KG

Sytuacja Podatnika

Szpital Specjalistyczny jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. W latach 2009–2012 Wnioskodawca zrealizował ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego 2007–2013 projekt pn. „…”. Celem projektu unijnego było stworzenie bazy do oferowania nowoczesnych świadczeń w obszarze publicznej opieki zdrowotnej oraz profilaktyki. Zakupy dokonane w związku z realizacją projektu są udokumentowane fakturami VAT, w których Wnioskodawca figuruje jako nabywca. Nabyte towary i usługi związane z realizacją projektu służą do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zwolnionych z tego podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca nie jest w stanie odrębnie określić kwot podatku naliczonego związanych z poszczególnymi kategoriami czynności (tj. zwolnionymi i opodatkowanymi) i nie rozlicza się proporcją. Proporcja, obliczona zgodnie z art. 90 ust. 2–8 ustawy o VAT, nigdy nie przekroczyła 2% i Wnioskodawca uznał, że proporcja ta wynosi 0%.

Czy Szpital ma możliwość odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…”?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Generalna zasada regulująca prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych przez podatnika towarów i usług została określona w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

W przypadkach gdy podatnik wykonuje czynności uprawniające do odliczenia podatku VAT i nieuprawniające do tego odliczenia i nie ma możliwości przyporządkowania ponoszonych wydatków do czynności opodatkowanych lub nieopodatkowanych, zastosowanie znajduje przepis art. 90 ustawy o VAT, który ma na celu określenie wartości podatku naliczonego, służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej nabyte towary i usługi będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności zwolnionych od podatku. Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związana jest jednak z wykonaniem przez podatnika takich czynności, które podlegają ustawie o podatku od towarów i usług, zaś jeśli dana czynność ustawie tej nie podlega, to nie powstaje ani obowiązek w zakresie podatku należnego, ani uprawnienie w zakresie podatku naliczonego.

W sytuacji Wnioskodawcy należy stwierdzić, że cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania, ponieważ jak już wskazano wyżej, obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie w sytuacji gdy jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Ponadto, skoro – jak wynika z treści wniosku – wyliczona proporcja nigdy nie przekroczyła 2% i zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy Wnioskodawca uznał, że proporcja ta wynosi 0%, to Wnioskodawcy nie przysługuje również prawo do proporcjonalnego obniżenia kwoty podatku należnego o część kwoty podatku naliczonego od towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika zarówno do czynności opodatkowanych jak i zwolnionych.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 oraz art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.