Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

July 24, 2018

Możliwość odzyskania VAT przez Gminę w związku z budową sieci kanalizacji sanitarnej

0 1014

Gmina ma prawo do odzyskania naliczonego podatku VAT w związku z budową sieci kanalizacji sanitarnej oraz lokalnej oczyszczalni ścieków, gdyż inwestycja będzie wykorzystywana do odprowadzania ścieków wyłącznie z/do budynków mieszkańców gminy oraz przedsiębiorców działających na terenie gminy na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28 czerwca 2018 roku nr 0111-KDIB3-2.4012.389.2018.2.AR.

Sytuacja Podatnika

Gmina będzie realizować inwestycję wybudowania sieci kanalizacji sanitarnej oraz lokalnej oczyszczalni ścieków. Inwestycja będzie wykorzystywana przez Gminę do odprowadzania ścieków wyłącznie z/do budynków mieszkańców gminy oraz przedsiębiorców działających na terenie gminy na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych. Do sieci nie będą podłączone budynki jednostek organizacyjnych gminy. Faktury dotyczące realizacji projektu wystawiane będą na Gminę.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości odzyskania uiszczonego w związku z realizacją operacji podatku o d towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora

Jak wynika z przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Wyjaśnić należy, że przepisy art. 87 ustawy regulują sposób dokonania przez podatnika rozliczenia w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym deklaruje on nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Przepisy te statuują możliwość otrzymania przez podatnika rzeczywistego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Warunkiem, który musi spełnić podatnik, by domagać się zwrotu, jest powstanie w okresie rozliczeniowym nadwyżki podatku naliczonego nad kwotą podatku należnego. Wynika to z generalnej zasady określonej w przywołanym powyżej art. 87 ust. 1 ustawy.

Należy zauważyć, że art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z powyższych unormowań wynika, że wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT jednostek samorządu terytorialnego jest możliwe tylko wtedy, gdy wykonują one czynności w ramach przypisanych im specyficznych zadań i funkcji samorządowych (publicznych) i tylko w odniesieniu do tych czynności, które nie są wykonywane na podstawie zawartych przez gminę umów cywilnoprawnych.

Świadczenie usług odprowadzania ścieków na rzecz mieszkańców oraz przedsiębiorców jest niewątpliwie czynnością cywilnoprawną (nie zaś publicznoprawną), zatem dla tych czynności Gmina występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. W konsekwencji, Gmina jako osoba prawna podlega obowiązkowi podatkowemu na zasadach ogólnych. Czynności wykonywane na podstawie zawartych przez Gminę umów cywilnoprawnych nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania na mocy powołanego wyżej art. 15 ust. 6 ustawy o VAT.

Zatem Gmina będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego jak również ubiegania się o zwrot podatku VAT w trybie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT w związku z realizacją zadania polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej oraz lokalnej oczyszczalni ścieków, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.