Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

January 30, 2012

Możliwość odzyskania VAT przez podmiot korzystający z podmiotowego zwolnienia

0 853

Przedsiębiorca korzystający z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług nie ma możliwości odzyskania podatku od zakupów dokonanych w związku z inwestycją dofinansowaną z funduszy europejskich.

Tak orzekł Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 13 października 2011 roku nr IPTPP1/443-462/11-4/RG.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca nie jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W prowadzonej działalności gospodarczej korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054).

Wnioskodawca planuje dokonać zakupu środków trwałych ze współudziałem dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013 na realizację inwestycji pn. „…”. Zakup sprzętu i usług w ramach projektu odbywać się będzie od czynnych podatników VAT na podstawie wystawionych na rzecz Wnioskodawcy faktur VAT. Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany w podstawowej działalności Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie przewiduje odstąpienia od ww. zwolnienia podmiotowego. Wnioskodawca pobierał będzie opłaty za świadczone usługi z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy naliczony podatek od towarów i usług nie podlega odliczeniu, a więc nie ma prawnych możliwości jego odzyskania. W związku z czym, brak możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego powoduje zwiększenie wartości zakupionych środków trwałych i tym samym uznać go należy jako wydatek kwalifikowany.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy przychylił się do stanowiska Wnioskodawcy, zgodnie z którym od wydatków związanych z realizacją inwestycji nie przysługuje mu zwrot podatku naliczonego. Wnioskodawca nie jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W prowadzonej działalności gospodarczej korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i nie przewiduje odstąpienia od ww. zwolnienia podmiotowego.

Zasada ta wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Zrealizowanie tego prawa możliwe jest wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako „podatnicy VAT czynni”, poprzez złożenie deklaracji VAT-7. Mając zatem na uwadze przepis art. 88 ust. 4 ustawy, stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi, bowiem Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

W zakresie przedmiotowego projektu Zainteresowany nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić.

Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. złożenie zgłoszenia rejestracyjnego, pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 cyt. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Wnioskodawca nie spełnia tych warunków, nie ma możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 9 ww. rozporządzenia.

Podstawa prawna: art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług; rozdział 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.