Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

April 30, 2012

Nabycie koparek z innego kraju Unii Europejskiej

0 2794

Koparki nie są środkami transportu, a zatem nabycie od kontrahentów z państw członkowskich Unii Europejskiej używanych koparek kołowych nie rodzi obowiązku złożenia informacji VAT-23 i zapłaty w terminie 14 dni od dnia nabycia podatku VAT na rachunek urzędu skarbowego.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej nr IPTPP2/443-8/12-5/JS z 28 marca 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Przedsiębiorca (zarejestrowany jako podatnik VAT i VAT-UE) świadczy usługi budowlane (roboty ziemne). Przedsiębiorca ten nabywa również używane koparki od czynnych podatników z innych krajów Unii Europejskiej. Kilka z nich przeznaczył na cele firmy i ujął w ewidencji środków trwałych.

Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem czy w związku z zakupem środków trwałych (koparek), czy też ich przekazaniem na środki trwałe firmy powinien złożyć deklarację VAT-23 i w ciągu 14 dni zapłacić podatek VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy, zgodnie z którym art. 103 ust. 3-7 ustawy o podatku od towarów i usług nie dotyczy nabycia koparek, a więc nabywca nie jest zobowiązany do złożenia formularza VAT-23 i zapłaty podatku z tytułu tego nabycia.

Zgodnie z przepisami art.103 ust.3-6 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik podatku od towarów i usług (rozliczający ten podatek na zasadach ogólnych), przywozi nabyty z innego państwa Unii Europejskiej środek transportu, który będzie chciał zarejestrować na terytorium Polski lub jeżeli ten środek transportu nie podlega rejestracji, ale będzie użytkowany na terytorium Polski – jest zobowiązany wpłacić należny podatek od towarów i usług we właściwym urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Podatnik jest także zobowiązany do przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego na określonym formularzu (VAT-23) informacji o nabytym środku transportu, wraz z załączoną kopią faktury potwierdzającej nabycie środka transportu. Informacja wraz z kopią faktury oraz dowodem zapłaty będą stanowiły dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wydania z urzędu zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu.

Na mocy art. 2 pkt 10 lit. a ustawy o VAT, przez nowe środki transportu rozumie się przeznaczone do transportu osób lub towarów pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy. Natomiast przez inne środki transportu, o których mowa w art. 103 ust. 4 należy rozumieć środki transportu tożsame z nowymi, jednak nie spełniające warunku uznania ich za nowe środki transportu w postaci przebiegu lub okresu który upłynął od dopuszczenia ich do użytku. Zgodnie zaś z definicją koparki wnikającą z Encyklopedii PWN koparka to czerparka, maszyna do odspajania i czerpania gruntu (czasem odspojonych skał) oraz przenoszenia urobku na środki transportowe lub na zwał.

Organ podatkowy, biorąc pod uwagę wyżej przedstawioną definicję koparki oraz przytoczone powyżej przepisy uznał, że koparki nie są środkami transportu. Zatem w związku z nabyciem przez Przedsiębiorcę od kontrahentów z państw członkowskich Unii Europejskiej (czynnych podatników podatku VAT i VAT UE), używanych koparek kołowych czy też przekazaniem koparek kołowych do środków trwałych swojej firmy, Zainteresowany nie był zobowiązany zgodnie z art. 103 ust. 4 i ust. 5 ustawy do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty w terminie 14 dni od dnia nabycia podatku VAT na rachunek urzędu skarbowego.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 10 lit.a, art. 103 ust. 3 - 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.