Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

October 9, 2015

Nabycie paliwa do samochodów służbowych dokonane przy użyciu kart paliwowych

0 1039

Podatnikowi od dnia 1 lipca 2015 roku przysługuje prawo odliczenia 50% podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od podmiotów będących właścicielami kart paliwowych, a dokumentujących nabycie paliwa do samochodów służbowych podatnika dokonane przy użyciu tych kart.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 4 września 2015 roku nr IBPP2/4512-516/15/KO.

Sytuacja Podatnika

Spółka, czynny podatnik podatku od towarów i usług, zawarła w dniu 18 stycznia 2012 roku umowę trójstronną z X, oraz z I. Przedmiotowa Umowa reguluje zasady wydawania i użytkowania kart paliwowych „R”, umożliwiających nabywanie przez Spółkę towarów i usług u podmiotów współpracujących z X lub I (dalej: Operatorów), a następnie zbiorczego rozliczania tych nabyć na podstawie zbiorczych faktur wystawianych przez X lub I.

Spółka wykorzystuje w swojej działalności gospodarczej kilkanaście pojazdów samochodowych, w szczególności samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Pojazdy te wykorzystywane są do użytku mieszanego , nie jest prowadzona do nich ewidencja przebiegu pojazdów.

Jednocześnie w Spółce obowiązuje zarządzenie wewnętrzne, regulujące zasady korzystania z samochodów służbowych, zgodnie z którym Spółka zapewnia użytkownikowi pojazdu kartę paliwową „R” uprawniającą do bezgotówkowego tankowania paliwa na stacjach benzynowych BP, a użytkownik jest zobowiązany do bieżącego dostarczania Spółce potwierdzeń z dokonanych transakcji kartą paliwową „R”.

Nadmienić należy, że X i I ponoszą odpowiedzialność wyłącznie za wady towarów w przypadku powstania szkody poniesionej wskutek istnienia wady w sytuacji, gdy ujawni się wada fizyczna towaru nieznana Klientowi lub Użytkownikowi w chwili nabycia, oraz podmiot odpowiedzialny został zawiadomiony o wskazanej wyżej wadzie w terminie 14 dni od dnia jej wykrycia.

Czy od dnia 1 lipca 2015 roku Spółce przysługiwać będzie prawo od odliczenia 50% podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawianych na rzecz Wnioskodawcy przez X lub I, dokumentujących nabycie paliwa do samochodów służbowych dokonane przy użyciu kart paliwowych, w sytuacji, w której paliwo wykorzystywane jest do wykonywania czynności uprawniających do odliczenia 50% podatku naliczonego i nie występują inne przesłanki wyłączające to prawo?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Przepisy art. 86a ustawy o VAT wprowadzają ograniczenie w odliczaniu podatku naliczonego do wszystkich wydatków eksploatacyjnych (m.in. nabycia paliwa), dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przeznaczonych do użytku „mieszanego”, tj. wyko-rzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowana działalnością gospodarczą, jak i do celów użytku prywatnego.

Od dnia 1 lipca 2015 roku z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 50%.

Należy wskazać jednak, że prawo do odliczenia należy oceniać, co do zasady, w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy paliwa. Jeżeli zatem zakup paliwa dokonany został do dnia 30 czerwca 2015 roku to bez względu na fakt, że faktura została wystawiona po tym dniu, tj. już w lipcu 2015 roku prawo do odliczenia podatku w takim przypadku nie będzie przysługiwało. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy z tytułu opisanej czynności powstał bowiem przed dniem 1 lipca 2015 roku zatem prawo do odliczenia należy również oceniać według stanu prawnego obowiązującego przed dniem 1 lipca 2015 roku.

Z uwagi na to, że X i I ponoszą odpowiedzialność za wady towarów w przypadku powstania szkody poniesionej wskutek istnienia wady oraz wszelkie reklamacje kierowane są wyłącznie do X i I to czynności nabycia paliwa dokonywane pomiędzy X i I a Spółką dokonującą zakupów na stacjach paliw należących do Operatorów, stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, tj. odpłatną dostawę towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 8 ustawy. Tym samym X i I są zobowiązani do wykazania podatku należnego z tytułu tych transakcji.

Zatem Spółka będzie miała prawo od 1 lipca 2015 roku do odliczenia podatku VAT naliczonego w wysokości 50% z tytułu nabycia paliwa do samochodów służbowych wykorzystywanych do wykonywania czynności uprawniających do odliczenia 50% podatku naliczonego.

Podstawa prawna: art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.