Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI

July 14, 2014

Nabycie paliwa z użyciem kart paliwowych a odliczenie VAT

0 1125

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 lipca 2014 roku, sygn. akt I FSK 803/13. W wyroku NSA orzekł, że nabycie paliwa na stacji benzynowej z wykorzystaniem kart paliwowych, nie uprawnia do odliczenia VAT.

W przedmiotowej sprawie występowały trzy podmioty: emitent kart paliwowych, dostawca paliwa i podatnik korzystający z kart paliwowych.

Podatnik nabywał paliwo na stacji benzynowej rozliczając się za pomocą kart paliwowych, dostawca paliwa wystawiał fakturę na wystawcę kart paliwowych, który z kolei refakturował zakup paliwa na podatnika. Sąd analizując tą sytuację przywołał wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Auto Lease Holland BV (C-185/01) i stwierdził, że nie dochodzi do dostawy towaru pomiędzy emitentem kart a nabywcą, zatem opisany schemat zakupu paliwa nie stanowi transakcji łańcuchowej, o której mowa w art. 7 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Orzeczenie NSA stwierdza, że należy w tej sytuacji rozpoznać usługę finansową - kredytowanie przez emitenta kart zakupu paliwa. Nie dochodzi zatem do dostawy paliwa pomiędzy stacją benzynową, a wystawcą kart oraz pomiędzy wystawcą kart a podatnikiem nabywającym na tej podstawie paliwo.

Podatnikowi nie przysługuje więc prawo odliczenia VAT od paliwa nabywanego za pomocą kart paliwowych.

Podobnie uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 27 listopada 2012 roku o sygnaturze I SA/Wr 1274/12, o którym m.in. piszemy w poradzie: Odliczenie VAT od paliwa rozliczanego za pomocą kart paliwowych