Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wydawnictwo, spółka z o.o., nabyło w USA prawa autorskie do książki. Udziałowiec wystawił czek płatniczy, pokrywając go środkami spółki. Firma amerykańska wystawiła Wydawnictwu fakturę. Czek stanowi przedpłatę za prawa autorskie. Czy opisana czynność jest importem usług?

ODPOWIEDŹ 

Tak, w Państwa w przypadku wystąpi import usług, który podlega opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

W przedstawionym przez Państwa przypadku mamy do czynienia z zakupem praw autorskich do książki. Nabycie tych usług przez Państwa wydawnictwo należy potraktować jako import usług, w rozumieniu art.2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT, w sytuacji gdy usługodawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a usługobiorca jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT, następuje przerzucenie obowiązku naliczenia podatku ze sprzedawcy usługi na nabywcę. Oznacza to, że jeśli nabywcą usługi jest polski przedsiębiorca tj. Państwa Wydawnictwo, to są Państwo zobowiązani do opodatkowania tej usługi w Polsce, według stawek właściwych dla danej usługi w kraju. Usługi te, w przypadku świadczenia na rzecz podatników, podlegają opodatkowaniu VAT w oparciu o zasadę ogólną określenia miejsca opodatkowania, wyrażoną w art.28b ustawy o VAT, zgodnie z którą za miejsce świadczenia usługi uznaje się kraj, w którym siedzibę działalności gospodarczej posiada usługobiorca.

Z opisu wynika, iż nabywają Państwo prawa autorskie do książki i dokonali Państwo przedpłaty za te prawa czyli płatność za przedmiotową usługę nastąpiła przed jej wykonaniem. Zatem mamy tu do czynienia z zaliczką za usługę.

Zgodnie z art.19 ust.19a ustawy o VAT, w przypadku usług, do których stosuje się art.28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług. Jednakże jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, w myśl art.19 ust.11 i ust.19b ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. A zatem obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu importu przedmiotowej usługi powstał w momencie dokonania płatności (uznania rachunku wydawnictwa kwotą z czeku płatniczego czyli moment jego spieniężenia). Stanowi ona bowiem zaliczkę na poczet tej usługi.

Podstawą opodatkowania, czyli kwotą od której obliczą Państwo wysokość VAT jest kwota, którą Państwo zapłacili, tj. cena za usługę (art.29 ust.17 ustawy o VAT). Natomiast przeliczenia na złote dokonują Państwo wg kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust.1 ustawy o VAT).

Import usług w Państwa przypadku należy wykazać w deklaracji VAT-7 (wersja 14) w poz.27 i 28 (jako podatek należny), a także w poz. 41 i 42 jako podatek naliczony (oczywiście przy spełnieniu warunku, ze nabywane usługi służą działalności opodatkowanej VAT). Importu usług nie wykazują Państwo w informacji podsumowującej VAT-UE.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy