Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , OŚWIATA I KULTURA , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

February 28, 2014

Nabycie produktów spożywczych a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1180

Z tytułu nabycia produktów spożywczych, służących jako rekwizyty w scenografii filmowej oraz zużytych przez ekipę filmową na planie filmowym przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług, ponieważ poniesione wydatki mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2014 roku nr IPTPP2/443-856/13-4/JS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Fundacja, która oprócz działalności statutowej prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną VAT związaną z produkcją filmową, scenografią. Produkuje filmy z udziałem aktorów, reżyserów i operatorów wykonujących swoje obowiązki na podstawie zarówno umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych. Fundacja zamawia usługi cateringowe oraz zakupuje artykuły spożywcze, tj. batoniki, owoce, małe wafelki itp. Fundacja zapewnia również na planie filmowym napoje, takie jak: woda mineralna, napoje energetyzujące, które są zużywane na planie filmowym. Przekazywanie ekipie filmowej usług cateringowych, artykułów spożywczych oraz napojów ma charakter nieodpłatny. Zarazem Fundacja od zakupów spożywczych służących jako rekwizyty w scenografii filmowej, zużytych na potrzeby scenografii oraz zużytych przez ekipę filmową na planie filmowym w zakresie działalności gospodarczej opodatkowanej VAT dokonuje odliczenia podatku VAT od tych artykułów zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Jednocześnie Fundacja podkreśliła, że nabyte produkty spożywcze, objęte zakresem pytania, wykorzystuje do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym Fundacja zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu produktów spożywczych, służących jako rekwizyty w scenografii filmowej oraz zużytych przez ekipę filmową na planie filmowym w zakresie działalności gospodarczej opodatkowanej VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz opierając się na przedstawionym przez Fundację opisie sprawy organ podatkowy stwierdził, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ww. ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego są spełnione, ponieważ nabyte produkty spożywcze wykorzystuje do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a Fundacja jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W związku z powyższym, Fundacja ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na zakup przedmiotowych produktów spożywczych. Tym samym w przypadku, gdy w rozliczeniu za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, to przysługuje jej z tego tytułu prawo do zwrotu podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Reasumując, Fundacji, będącej zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia produktów spożywczych, w tym napojów, takich jak: woda mineralna, napoje energetyzujące, służących jako rekwizyty w scenografii filmowej oraz zużytych przez ekipę filmową na planie filmowym, tj. konsumpcja przez ekipę filmową, ponieważ ww. poniesione wydatki mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Przy czym prawo to przysługuje, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.

Podstawa prawna: art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.