Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

August 1, 2013

Nabycie przez jednostkę budżetową usługi promocji na festiwalu w Czechach

0 889

Jednostka Budżetowa Gminy w ramach międzynarodowego festiwalu architektury i urbanistyki w Pradze podpisała umowę o współpracy z Organizatorem. Organizator zapewnia przygotowanie i realizację kampanii promocyjnej wraz z materiałami, plakatami bilbordami z wykorzystaniem loga (reklama obejmuje m.in. środki transportu, prasę, makiety na targach, miejsce w katalogu, na stronie internetowej), zapewni Jednostce Budżetowej wejściówki na festiwal, sporządzi sprawozdanie z danymi o liczbie uczestników i relacji medialnych. Czy Jednostka Budżetowa powinna opodatkować opisaną transakcję?

ODPOWIEDŹ

Tak, opisana transakcja stanowi import usług i należy opodatkowywać ją podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Udzielenie odpowiedzi na zadane przez Państwa pytanie należy rozpocząć od tego, że w świetle uchwały składu 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 roku sygn. I FPS 1/13 gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług. Pomimo, że nie jest znane uzasadnienie uchwały, naszym zdaniem oznacza to, że to Gmina jako podatnik VAT powinna rozliczać ewentualny podatek należny i naliczony z tytułu działalności jednostek budżetowych.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy nabywana przez Jednostkę Budżetową usługa podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, należy zatem rozstrzygnąć, czy usługa ta jest uważana za świadczoną na terytorium kraju w rozumieniu ustawy o VAT.

Ustawa o podatku od towarów i usług w odmienny sposób definiuje miejsce świadczenia usług w sytuacji, gdy są one nabywane przez podatnika, a inaczej, gdy są nabywane przez podmiot niebędący podatnikiem. Zgodnie z art.28a pkt 1 i 2 ustawy o VAT na potrzeby ustalania miejsca świadczenia usług za podatnika uznaje się:

a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art.15 ust.2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art.15 ust.6,

b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit.a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.

Ponadto, podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art.5 ust.1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na zapis art.15 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. W myśl art.2 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast art.6 ust.1 ww. ustawy stanowi, że do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Według art.7 ust.1 pkt 18 ww. ustawy, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, a w szczególności zadania własne obejmują sprawy promocji gminy. W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi (art.9 ust.1 ww. ustawy). Jeśli jednostka budżetowa nabywa usługę przygotowania i realizacji kampanii promocyjnej wraz z materiałami, plakatami bilbordami z wykorzystaniem loga, usługa ta jest związana z promocją gminy, a promocja gminy to zadania z zakresu zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego też – zgodnie z cytowanym powyżej art.15 ust.6 – Gmina nie występuje w tej sytuacji w charakterze podatnika.

Pomimo tego, że Gmina przy nabyciu opisanych przez Państwa usług nie występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art.15 ustawy o VAT, zgodnie z zasadą zawartą w art.28a pkt 1 li.b ustawy – zakładając, że są Państwo zarejestrowani jako podatnik VAT czynny – Gmina jako osoba prawna niebędąca podatnikiem z uwagi na wykonywanie zadań własnych spełnia definicję podatnika odnośnie ustalenia miejsca świadczenia usług.

Z zasady ogólnej, wyrażonej w art.28b ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika działającego w takim charakterze jest miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak usługi te są świadczone na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika znajdującego się w miejscu innym niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Przedstawioną powyżej zasadę ogólną należy stosować, gdy usługa jest świadczona na rzecz podatnika, pod warunkiem, że przepisy art.28e, 28f ust.1 i 1a, 28g ust.1, 28i, 28j ust.1 i 2 i 28n ustawy nie przewidują innych zasad ustalenia miejsca świadczenia.

Miejsce świadczenia dla usług marketingowych oraz dla usług w dziedzinach kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do nich, które nie są usługami wstępu, ustalane jest na zasadach ogólnych, wynikających z art.28b ustawy o VAT, czyli co do zasady w miejscu siedziby usługobiorcy lub stałym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. Analiza powyższych przepisów prowadzi do wniosku, że opisane przez Państwa usługi są dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów uznawane za świadczone na terytorium Polski, a zatem podlegają opodatkowaniu VAT na terytorium naszego kraju.

Zgodnie z art.2 pkt 9 ustawy o VAT import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4. Zgodnie natomiast z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy podatnikiem jest również osoba prawna nabywająca usługi, jeżeli usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a usługobiorcą jest, w przypadku usług, do których stosuje się art.28b – podatnik, o którym mowa w art.15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art.15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT UE. W związku z tym, że podatnik nabywający usługi, do których stosuje się art.28b, jeżeli usługi te stanowiłyby u niego import usług jest, zgodnie z art.97 ust.3 pkt 1 ustawy o VAT, zobowiązany do zarejestrowania jako podatnik VAT UE, z tytułu nabycia przedmiotowej usługi Państwa Gmina jest zobowiązana do zarejestrowania się jako podatnik VAT UE, a zatem w odniesieniu do tej usługi jest również podatnikiem w rozumieniu art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, w związku z nabyciem usługi przygotowania i realizacji kampanii promocyjnej w ramach międzynarodowego festiwalu architektury i urbanistyki w Pradze, na podstawie art.2 pkt 9 w powiązaniu z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT, są Państwo zobowiązani do rozpoznania importu usług, a w konsekwencji do opodatkowania jej VAT i rozliczenia w deklaracji VAT-7.

W omawianym przypadku należy także zwrócić uwagę na prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu przedmiotowej usługi. W sytuacji gdy zakup usługi nie będzie w ogóle związany z działalnością opodatkowaną, Państwa Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu przedmiotowej usługi. W takiej sytuacji są Państwo zobowiązani do wykazania wartości netto i podatku należnego z tytułu importu przedmiotowej usługi po stronie podatku należnego w deklaracji VAT-7, natomiast nie wykazują Państwo tych wartości po stronie podatku naliczonego.

Jeśli zakup usługi będzie w całości służył czynnościom opodatkowanym (np. sprzedaży nieruchomości, pozyskaniu inwestorów) Państwa Gmina zachowuje prawo do odliczenia podatku w całości. Ponadto nawet gdyby uznać, że usługa jest tylko częściowo związana za sprzedażą opodatkowaną (np. sprzedaż, najem nieruchomości, pozyskanie inwestorów), a częściowo z czynnościami nie podlegającymi opodatkowaniu VAT (promocja Gminy), zgodnie z obecnym orzecznictwem Gmina nadal zachowuje pełne prawo do odliczenia podatku.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy