Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

November 30, 2017

Nabycie samochodu od komornika z Niemiec

0 967

Podatnik posiadający VAT-UE nabył w Niemczech od komornika używane auto. Otrzymał fakturę od komornika (niemiecki komornik nie VAT-owcem) bez swojego NIP, bez NIP DE i bez podatku. Jak rozliczyć taką transakcję w VAT? Czy jest to WNT? Czy należy prosić komornika o wpisanie mojego NIP na fakturze?

ODPOWIEDŹ

W tym przypadku nie występuje WNT, bowiem zakupu samochodu używanego dokonano od zagranicznej osoby prywatnej (nie podatnika VAT). W tym przypadku kupujący nie ma obowiązku odprowadzania podatku VAT, a na fakturze nie musi widnieć NIP polskiego nabywcy.

UZASADNIENIE

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art.9 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Zakup i sprowadzenie do Polski niebędącego nowym środkiem transportu samochodu stanowi dla polskiego podmiotu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, jeśli:

  • nabywca jest podatnikiem podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej i nabywane przez niego towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika (art.9 ust. 2 pkt 1 lit.a ustawy o VAT) - warunek ten jest w omawianym przypadku spełniony,

  • dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa powyżej (art. 9 ust.2 pkt 2 ustawy o VAT) - w omawianym przypadku warunek ten nie jest spełniony.

Nie stanowi zatem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabycie samochodu niebędącego nowym środkiem transportu samochodu, jeśli:

  1. nabywcą samochodu nie jest podatnik VAT (względnie osoba prawna niebędąca podatnikiem), lub

  2. nabywcą jest osoba fizyczna będąca podatnikiem VAT, która zakupu dokonuje na użytek prywatny (a więc dokonując zakupu samochodu nie działa jako podatnik VAT), lub

  3. dostawcą nie jest podatnik VAT, lub

  4. dostawcą samochodu jest osoba fizyczna będąca podatnikiem VAT, która dostawy dokonuje jako osoba prywatna (a więc nie działa jako podatnik VAT).

W omawianym przypadku nie występuje WNT, bowiem następuje tu zakup samochodu używanego od zagranicznej osoby niebędącej podatnikiem - brak u sprzedawcy statusu czynnego podatnika VAT. W przypadku zakupu samochodu używanego w kraju UE, gdzie zakup ten nie jest transakcją WNT, kupujący nie ma obowiązku odprowadzania podatku VAT.

Zakładamy, że dokument (faktura) wystawiony przez niemieckiego komornika został wystawiony prawidłowo (trudno nam bowiem ocenić czy komornik wystawił dokument prawidłowo, zgodnie z przepisami niemieckimi). Polskie przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie wymagają wystawiania faktur przez sprzedawców niębędących podatnikami VAT. A w związku z tym, że dostawa ta nie jest dla dostawcy wewnątrzwspólnotową dostawą towarów a tym samym dla polskiego nabywcy nie jest WNT, brak na dokumencie nr NIP polskiego nabywcy nie stanowi błędu.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) nie wykazuje się transakcji będącej poza VAT.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.9 ust.1 i ust.2 ustawy o VAT.