Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

May 1, 2013

Nabycie towarów w Polsce od zagranicznego kontrahenta

0 903

Moja spółka zajmuje się sprzedażą maszyn. Od początku 2012 roku maszyny kupujemy od niemieckiego kontrahenta i zawsze wystawiał nam faktury bez VAT, a my rozpoznawaliśmy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W kwietniu niemiecka firma wystawiła nam fakturę z polskim podatkiem. Zwróciliśmy się do kontrahenta o korektę faktury o niezasadnie naliczony podatek, ale dostawca odmówił wystawienia korekty, twierdząc, że od 1 kwietnia 2013 roku zmieniły się przepisy, a maszyny są produkowane w Polsce. Czy dostawca ma rację? 

ODPOWIEDŹ

Dostawca prawidłowo wystawił fakturę z VAT, jeżeli maszyny są do Państwa spółki dostarczane z Polski, a niemiecki kontrahent jest zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług w Polsce.

UZASADNIENIE

W nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie 1 kwietnia 2013 roku, zmienione zostały zasady rozliczania podatku w przypadku dostaw towarów na terytorium kraju, dokonywanych przez zagraniczne podmioty. Przepis art.17 ust.1 pkt 5 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 marca 2013 roku, nakazywał polskim podatnikom rozpoznanie obowiązku podatkowego na zasadzie reverse charge w odniesieniu do dostaw na terytorium Polski towarów przez podatnika nieposiadającego na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Przepis ten miał zastosowanie bez względu na to, czy zagraniczny podmiot będący dostawcą towarów był zarejestrowany dla potrzeb VAT na terytorium kraju czy też nie. Zagraniczny kontrahent wystawiał wtedy fakturę bez podatku, a podmiotem zobowiązanym do rozpoznania obowiązku podatkowego był nabywca towarów.

Od 1 kwietnia 2013 roku art.17 ust.1 pkt 5 ustawy uzyskał brzmienie, zgodnie z którym dostawy towarów na terytorium kraju, dokonywane przez podatnika nieposiadającego w Polsce siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, są opodatkowane przez polskiego odbiorcę jedynie w przypadku, gdy dostawca nie jest zarejestrowany dla potrzeb VAT w Polsce. Jeżeli zagraniczny podmiot jest na terytorium kraju zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług, jest on zobowiązany do rozliczenia podatku należnego w stosunku do dostaw towarów dokonywanych na terytorium Polski. Wyjątek od tej zasady stanowią jedynie dostawy gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym oraz energii cieplnej lub chłodniczej przez sieć dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej.

Jeżeli zatem niemiecki dostawca nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, ale jest tu zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, postąpił prawidłowo wystawiając przed 31 marca faktury bez VAT, a po 1 kwietnia z naliczonym podatkiem. Dla Państwa bezpieczeństwa poprosiłabym jednak dostawcę o dokumenty potwierdzające jego rejestrację dla potrzeb podatku od towarów i usług na terytorium naszego kraju. Gdyby bowiem okazało się, że dostawca nie jest zarejestrowany dla potrzeb VAT i niezasadnie naliczył podatek, zgodnie z art.88 ust.3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług Państwa spółce nie przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku z faktury otrzymanej od kontrahenta.

Warto jeszcze zauważyć, że, w związku z tym, że dostawy maszyn będących przedmiotem pytania były dokonywane z terytorium Polski, Państwa spółka przed 1 kwietnia nieprawidłowo rozpoznawała ich nabycie jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Zgodnie z art.11 ustawy o VAT za WNT rozumie się bowiem przemieszczenie towarów z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju. W sytuacji, gdy towary zostały do Państwa spółki dostarczone z terytorium Polski, nie można mówić o ich wewnątrzwspólnotowym nabyciu. Powinni je Państwo opodatkować jako nabycie towarów, dla których podatnikiem jest nabywca i zadeklarować w pozycjach 41 i 42 deklaracji VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D. Transakcje te nie powinny być wykazane w informacji podsumowującej VAT-UE.

Ewa Konarska