Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

June 1, 2013

Nabycie towaru z polskiego magazynu szwedzkiego kontrahenta

0 932

Kontrahent szwedzki wystawił nam fakturę za towar z polskim NIP bez VAT (z adnotacją, że nasza firma ma opodatkować transakcję). Firma szwedzka posiada w Polsce magazyn towarów. Czy nasz kontrahent prawidłowo wystawił fakturę? Jeśli tak, to jak mamy rozliczyć tę transakcję, skoro nie jest to WNT?

ODPOWIEDŹ

Państwa kontrahent nieprawidłowo wystawił fakturę, gdyż po zmianie przepisów obowiązującej od 1 kwietnia 2013 roku to firma szwedzka powinna rozliczyć podatek należny.

UZASADNIENIE

W celu udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie należy przeanalizować przepis art.17 ust.1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 roku, zgodnie z którym podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku dostawy towarów innych niż gaz w systemie gazowym, energia elektryczna w systemie elektroenergetycznym, energia cieplna lub chłodnicza przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b) nabywcą jest:

- w przypadku nabycia gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, energii cieplnej lub chłodniczej przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej – podmiot zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 lub art. 97 ust. 4,

- w pozostałych przypadkach – podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana zgodnie z art. 97 ust. 4,

c) dostawa towarów nie jest dokonywana w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju.

Bardzo istotną zmianą w regulacji art.17 ustawy o VAT, obowiązującą od 1 kwietnia 2013 roku, jest to, że, w przypadku nabywania towarów od dokonującego ich dostawy na terytorium kraju podatnika nieposiadającego siedziby czy też stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, krajowy nabywca będzie podatnikiem dla danej transakcji (czyli będzie podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT należnego) jedynie w sytuacji, gdy dostawca nie jest zarejestrowany na potrzeby VAT w Polsce. W dotychczasowym stanie prawnym jeśli nabywcą towarów od podatnika szwedzkiego, był na terytorium Polski inny podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, to podatnikiem z tytułu był w takiej transakcji zawsze polski nabywca, bez względu na fakt rejestracji dostawcy jako podatnika VAT w Polsce.

Natomiast nowe brzmienie omawianego przepisu oraz fakt, że, jak wynika z Państwa pytania, szwedzka firma jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce powoduje, że w Państwa przypadku mechanizm tzw. „odwrotnego obciążenia” nie wystąpi i to właśnie Państwa kontrahent jest z tytułu opisanej transakcji zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego. Co za tym idzie, Państwa szwedzki kontrahent nieprawidłowo wystawił fakturę, gdyż faktura ta powinna zawierać podatek należny. Podatek ten ma obowiązek rozliczyć w deklaracji VAT Państwa kontrahent.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy