Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

November 29, 2012

Nabycie usług dzierżawy gruntów a prawo do odliczenia podatku VAT

0 877

Spółce, nabywającej usługi dzierżawy gruntów od osób fizycznych, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących nabycie ww. usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 06 września 2012 roku nr IPPP2/443-632/12-2/MM.

Sytuacja podatnika

Spółka, jako podatnik VAT czynny, prowadzi działalność polegająca na wydobywaniu kopalin i ich obróbki lub sprzedaży. Jako dzierżawca zawiera mowy dzierżawy gruntów w celu dobywania kopalin z osobami fizycznymi. Zawierane urnowy mają zatem związek z działalnością Spółki. Umowy dzierżawy przewidują płatność na rzecz wydzierżawiającego z tytułu czynszu dzierżawnego w zależności od ilości wydobytych kopalin rozliczanego w okresach miesięcznych. Ponadto Spółka jako dzierżawca zwróci wydzierżawiającemu kwoty zapłaconego podatku od nieruchomości. Umowy dzierżawy nie określają, czy kwoty płacone przez Spółkę są kwotami netto. Nie wynika też z nich jaki jest charakter gruntów, tzn. czy są to grunty rolne czy też nie, ani czy grunty te tworzą gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym. Umowy nie wskazują też, aby zostały zawarte z wydzierżawiającym w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Część z wydzierżawiających zarejestrowała się na VAT i jako podatnicy VAT czynni wystawiają Spółce faktury VAT. Kwoty otrzymywane przez wydzierżawiających nie uprawniają ich do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy należy uznać, że wydzierżawiający dysponują jedynie swoim majątkiem w ramach wykonywania prawa własności, przez co nie są podatnikami VAT z tytułu zawartych umów dzierżawy, a tym samym Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z faktur wystawianych przez wydzierżawiających.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy stwierdził, że osoby fizyczne, które świadczą we własnym imieniu i na własny rachunek usługi dzierżawy występują w charakterze podatnika podatku od towarów i usług i prowadzą działalność gospodarczą określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem zgodnie z definicją zawartą w tym przepisie, dokonują czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podkreślenia wymaga fakt, że umowa dzierżawy zawierana pomiędzy Spółką a osobami fizycznymi ma charakter długotrwały, a uzyskiwane przez osoby fizyczne korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe.

Zatem dokonywane przez osoby fizyczne czynności polegające na wydzierżawianiu Spółce nieruchomości w celu wydobywania kopalin i ich obróbki noszą znamiona odpłatnego świadczenia usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy i podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem w przedstawionych okolicznościach znajdzie zastosowanie art. 113 ust. 1 ww. ustawy i wydzierżawiający po przekroczeniu obrotów 150 000 zł mają obowiązek rejestracji dla celów podatku VAT.

Natomiast prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki wynikające z art. 86 ust. 1 ww. ustawy, tj. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Podstawową zasadą dla realizacji prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest istnienie związku tego podatku z czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m. in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z opisu sprawy wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wydobywaniu kopalin i ich obróbki lub sprzedaży, które są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem żaden przepis ustawy o VAT oraz przepisów wykonawczych do niej nie stanowi, że czynności te są zwolnione lub nie podlegają temu podatkowi.

Dokonując analizy powyższych przepisów organ podatkowy stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie, uzyskany przez osobę fizyczną czynsz dzierżawny jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług, a w związku z tym, Spółce – z uwagi na spełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi – przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie usług dzierżawy. W przedstawionym wniosku nie zachodzą przesłanki do zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 2, art. 88 ust.3a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.