Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

October 31, 2015

Nabycie usługi od firmy holenderskiej posługującej się polskim nr NIP

0 1593

Dostałam fakturę za naprawę komputera z firmy Asus z polskim podatkiem VAT. Nie mam pojęcia czy mogę odliczyć podatek VAT, gdyż faktura wystawiona jest przez firmę holenderską - tam mają siedzibę lecz z polskim NIP-em. Usługa została wykonana w Polsce, ale umowę na naprawę komputera podobno zawierałam z Holandią (logowałam się na ich stronę polską i tam wpisywałam zgodę na naprawę). Ja nie mam NIP-u unijnego, gdyż nie jest mi potrzebny, a uzyskałam informację od firmy Asus, że gdybym miała NIP unijny miałabym fakturę ze stawką 0%. Jak tę fakturę rozliczyć? Jako import usług i naliczyć VAT należny i naliczony, czy odliczyć po prostu VAT?

ODPOWIEDŹ

Usługa naprawy komputera nie będzie stanowiła importu usług, gdyż jest to sprzedaż krajowa opodatkowana stawką 23%. Ma Pani prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu tej usługi, o ile zakup ten związany jest ze sprzedażą opodatkowaną.

UZASADNIENIE

Z treści pytania wynika, że firma ASUS HOLLAND BV poza tym, że jest podatnikiem holenderskim, jest również zarejestrowana jako podatnik VAT-UE w Polsce (pod numerem NIP: PL5263085287), którego aktywność sprawdzono w systemie VIES.

Miejsce świadczenia usług polegających na naprawie sprzętu komputerowego określa się na podstawie przepisu art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), zgodnie z którym, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Oznacza to, że usługa naprawy sprzętu komputerowego wykonana na Pani rzecz jest opodatkowana w Polsce (nie ma znaczenia, czy fizycznie sprzęt ten był naprawiany w Polsce, czy też został wysłany do naprawy do innego kraju UE).

Z opisu sprawy wynika, że oddając sprzęt do naprawy miała Pani świadomość, że usługodawcą jest podmiot z innego kraju unijnego (z Holandii), należało zatem zarejestrować się do VAT-UE.

Zgodnie bowiem z art. 2 pkt.9 UPTiU, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Natomiast art. 17 ust. 1 pkt.4 stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,

a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b) usługobiorcą jest:

  • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b – podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4, tj. jako podatnik VAT-UE,

  • w pozostałych przypadkach – podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4;

Z zapisów art. 97 ust.3 pkt.1 ustawy wynika, że podatnicy, o których mowa w art. 15, którzy nabywają usługi, do których stosuje się art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej takiej czynności zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności, - na tej podstawie naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, jako podatnika VAT UE (art.97 ust.4).

Z treści pytania wynika, że nie dokonała Pani rejestracji jako podatnik VAT--UE. Jednak należy pamiętać, że gdyby nie fakt, że firma ASUS jest zarejestrowana jako podatnik VAT-UE w Polsce, to nabywając usługę opodatkowaną na podstawie art.28b od podatnika z innego kraju unijnego miałaby Pani obowiązek rozpoznać u siebie import usług, a tym samym zarejestrować się jako podatnik VAT-UE i rozliczyć podatek VAT należny od tej transakcji. Jednak z uwagi na fakt, że firma ASUS jest zarejestrowana na VAT w Polsce, to obowiązek taki u Pani nie wystąpił, ale tym samym usługodawca (ASUS) musiał w tej sytuacji opodatkować swoją usługę krajową stawką podatku VAT (23%) i do tej transakcji posłużyć się polskim nr NIP.

Jako podstawę prawną (dopisek na załączonej fakturze) opodatkowania swoich usług firma ASUS podała art. 54 ust.2b Dyrektywy 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Z przepisu tego wynika, że miejscem świadczenia usług polegających na wycenie majątku ruchomego lub prac wykonanych na tym majątku, świadczonych na rzecz osoby niebędącej podatnikiem jest miejsce, w którym usługi są faktycznie świadczone.

Z uwagi na brak numeru VAT-UE firma ASUS potraktowała Panią jako osobę niebędącą podatnikiem. Gdyby posiadała Pani unijny numer NIP, wówczas firma ASUS wystawiłaby fakturę w procedurze „odwrotnego obciążenia” bez podatku VAT (nie mylić ze sprzedażą opodatkowaną stawką 0%) i posłużyłaby się wówczas nr NIP nadanym w Holandii, jednak nie mogła tego uczynić, ponieważ nie jest Pani podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych.

Ponieważ firma ASUS Holand BV funkcjonuje jako aktywny podatnik VAT-UE zarejestrowany w Polsce, ma Pani prawo do odliczenia podatku VAT z faktury za naprawę sprzętu informatycznego, o ile zakup tej usługi jest związany ze sprzedażą opodatkowaną (art.86 ust.1 UPTiU).

Dorota Mróz

Biegły Rewident