Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

December 6, 2015

Nabycie w ramach darowizny udziałów w spółce jawnej a VAT

0 929

Nabycie całości lub części udziału w spółce jawnej w ramach umowy darowizny nie powoduje po stronie darbiorcy obowiązku zapłacenia podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 2 listopada 2015 roku nr IPTPP2/4512-423/15-6/JSz

Sytuacja Podatnika

Dnia 12 grudnia 2001 roku trzy osoby fizyczne: A.L., P.L. i M.W. - będące spokrewnionymi i spowinowaconymi – zawarty umowę spółki jawnej. Wspólnik M.W. podjął decyzję o zbyciu członkostwa w spółce, czyli zbyciu ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce. Obrót udziałem spółkowym nastąpi na podstawie umowy darowizny zawartej z A.L., będącą córką M.W. Czynność ta będzie nieodpłatna. M.W. nie uzyska z tego tytułu żadnych przysporzeń majątkowych, w tym nie uzyska żadnych świadczeń rzeczowych od spółki jak i innych wspólników.

Czy czynność prawna darowania całości lub części udziału w spółce jawnej swojej córce – Wnioskodawczyni – będącej także wspólnikiem tej spółki, spowoduje obowiązek zapłacenia przez Wnioskodawczynię podatku od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor zajmując stanowisko w przedmiotowym wniosku zauważył, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

  • eksport towarów;

  • import towarów na terytorium kraju;

  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Po przeanalizowaniu pojęć dostawy towaru oraz świadczenia usługi Dyrektor zauważył, że niezbędnym do uznania czynności świadczenia usługi za opodatkowane podatkiem od towarów i usług jest jej odpłatność.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawczyni należy podkreślić, że czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wskazane zostały w ww. art. 5 ustawy. Wśród wymienionych w tym przepisie czynności nie zawarto nabycia udziału w spółce w ramach umowy darowizny. Tym samym czynność nabycia przez udziału w spółce w ramach umowy darowizny nie będzie stanowić po stronie Zainteresowanej dostawy towarów ani świadczenia usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Wobec powyższego, nabycie przez Wnioskodawczynię udziału w spółce w ramach umowy darowizny nie będzie u Wnioskodawczyni podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji, w związku z nabyciem całości lub części udziału w spółce jawnej w ramach umowy darowizny po stronie D nie powstanie obowiązek zapłacenia podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku VAT.