Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otrzymałem postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, bo zaległość VAT za styczeń 2010 roku przedawniła się w dniu 2 listopada 2016 roku. Przed końcem października zapłaciłem przelewem do organu egzekucyjnego kwotę VAT za styczeń 2010 roku. Czy w związku z przedawnieniem urząd zwróci mi przedawniony podatek?

ODPOWIEDŹ

Wpłacona kwota nie zostanie zwrócona. Zobowiązanie VAT za styczeń 2010 roku przedawniło się z dniem 2 listopada 2016 roku, natomiast kwota zaległego podatku została wpłacona przez Czytelnika przed końcem października 2016 roku. Urząd Skarbowy nie ma podstaw do zwrotu wpłaconej kwoty, ponieważ na dzień zapłaty zobowiązanie VAT było wymagalne.

UZASADNIENIE

Przedawnienie zobowiązań podatkowych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 70 ust. 1 Ordynacji, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Niemniej jednak ustawodawca wydłużył czas istnienia zobowiązania poprzez zawieszenie biegu terminu przedawnienia bądź też poprzez jego przerwanie. Zawieszenie biegu terminu przedawnienia polega na tym, że czas zaistnienia przesłanki do zawieszenia biegu terminu przedawnienia do momentu ustania tej przyczyny, nie jest wliczany do w/w okresu 5 letniego, co oznacza, że data przedawnienia przesuwa się o okres zawieszenia na termin późniejszy.

Natomiast przerwanie biegu terminu przedawnienia polega na zastosowaniu środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Jeśli bieg terminu przedawnienia zostanie skutecznie przerwany, to po jego przerwaniu biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.

Termin płatności VAT, określa ustawa o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art.103 ust. 1 ustawy podatnicy zobowiązani są do obliczania i wpłacania VAT za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli więc obowiązek powstał w styczniu 2010 roku, to termin płatności podatku za ten okres rozliczeniowy przypadał na 25 lutego 2010 roku.

W opisywanym przypadku pierwotna data przedawnienia przypadała na 1 stycznia 2016 roku. Mając na uwadze informację, że zobowiązanie VAT za styczeń 2010 roku przedawniło się z dniem 2 listopada 2016 roku, należy przypuszczać, iż albo nastąpiło zawieszenie biegu terminu przedawnienia albo przerwanie biegu terminu przedawnienia tego zobowiązania wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym Podatnik został powiadomiony.

Tylko w przypadku, gdyby wpłata podatku nastąpiła, w okresie gdy nie istniało zobowiązanie podatkowe (wskutek przedawnienia), z którego wynikałby obowiązek dokonania tej wpłaty, to mamy do czynienia z nadpłatą, którą to Urząd Skarbowy powinien zwrócić.

Podsumowując, ponieważ VAT został wpłacony przez Czytelnika przed upływem terminu przedawnienia, czyli przed 2 listopada 2016 roku, to nie powstała nadpłata, która podlegałaby zwrotowi na rzecz Podatnika.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 70, art. 72 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa, art. 103 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku VAT.