Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

August 18, 2014

Nadpłaty z tytułu opłaty kosztów eksploatacji i rozliczenia mediów a VAT

0 1315

Powstałe nadpłaty z tytułu opłaty kosztów eksploatacji i rozliczenia mediów, które dotyczą lokali mieszkalnych, nie stanowią zaliczek w rozumieniu art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 14 maja 2014 roku nr ITPP2/443-205/14/AD.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółdzielnia Mieszkaniowa, u której z tytułu opłat eksploatacji występują niedopłaty i nadpłaty. Lokatorzy niejednokrotnie dokonują wpłat na przyszłe okresy, ponieważ wyjeżdżają poza granice kraju, dokonują wpłat z wyprzedzeniem. Występują również nadpłaty z tytułu rozliczenia mediów takich jak centralne ogrzewanie, które jest obliczane raz w roku, rozliczenie ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji co najmniej dwa razy w roku. Rozliczanie energii cieplnej na cele centralnego ogrzewania jest rozłożone w czasie, ponieważ zasoby są opomiarowane w elektroniczne podzielniki ciepła. Występujące nadpłaty i niedopłaty Spółdzielnia rozkłada na następny sezon grzewczy. Jej zasoby liczą przeszło 3 tys. mieszkań, zatem dokonanie odczytów trwa około miesiąca. Rozliczenia dokonuje firma zewnętrzna, a więc wszystkie te czynności są rozłożone w czasie. Podobnie rozliczenie wody, które zamyka się około 20-25 dnia, po okresie rozliczeniowym. Opłaty za koszty eksploatacji i „media” są naliczane i pobierane zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

W związku z powyższym Spółdzielnia Mieszkaniowa zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy występujące nadpłaty z tytułu opłaty kosztów eksploatacji i rozliczenia mediów rodzą obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treści obowiązujących przepisów prowadzi do stwierdzenia, że skoro nadpłaty powstają w związku z opłatami za eksploatację lokali i „media” wnoszonymi przez członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali, właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni, na podstawie art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i rozliczane są w kolejnym okresie płatności, to w przypadku gdy dotyczą lokali mieszkalnych nie stanowią zaliczek w rozumieniu art. 19a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec tego obowiązek podatkowy powstaje z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia, zgodnie z art. 19a ust. 3 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 19 ust. 3 i 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.