Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

September 6, 2016

Najczęstsze wątpliwości przy wdrażaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego

0 1002

Część przedsiębiorców od 1 lipca objął obowiązek generowania i wysyłania organom podatkowym Jednolitego Pliku Kontrolnego. Innych obowiązek ten, w zakresie struktury Ewidencje Zakupu i Sprzedaży VAT obejmie od 1 stycznia 2017 roku. Przedsiębiorcy, którzy już wdrożyli JPK, na etapie prac nad plikiem napotkali na pewne wątpliwości. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na ich pytania w zakresie dwóch struktur – Ewidencje Zakupu i Sprzedaży VAT oraz Faktury VAT.

1. Struktura Ewidencja Zakupu i Sprzedaży VAT

- W jakiej walucie przedstawiać faktury sprzedaży lub zakupu ujmowane w strukturze?

W strukturze Ewidencja Zakupu i Sprzedaży VAT wszelkie dane należy wykazywać w walucie krajowej. Musimy pamiętać, że ta struktura musi się uzgadniać do deklaracji VAT-7 za dany okres, a ta jest sporządzana w PLN. Również układ pól w tym pliku odpowiada układowi deklaracji VAT-7, co znacznie ułatwia uzgodnienie JPK do deklaracji.

- Czy w strukturze Ewidencje Zakupu i Sprzedaży VAT ujmować paragony fiskalne?

Tak, jeżeli ta struktura ma się uzgadniać do deklaracji VAT-7, to należy w niej wykazać również paragony fiskalne, zbiorczo na podstawie dowodu „Raport fiskalny okresowy”. Oczywiście, w tym przypadku nie będzie możliwe wskazanie danych nabywców. Możliwym rozwiązaniem jest zastąpienie tych danych stałym tekstem. Ministerstwo Finansów w swoich wyjaśnieniach wskazało również, że możliwe jest wykazanie tych danych w formie zagregowanej (na przykład jako tygodniowego zestawienia).

- Jak często pliki Ewidencje Zakupu i Sprzedaży VAT powinni wysyłać podatnicy składający deklaracje VAT kwartalnie?

Podatnicy Ci powinni generować JPK miesięcznie. Suma trzech plików miesięcznych powinna uzgadniać się do deklaracji kwartalnej.

- Jakich struktur JPK organa podatkowe mogą żądać od podmiotów zagranicznych?

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, organa podatkowe mogą żądać od zagranicznych podmiotów struktur „Ewidencje Zakupu i Sprzedaży VAT” oraz „Faktury VAT”. Daty powstania obowiązku wysyłania tych struktur są takie same jak dla przedsiębiorców krajowych, a limit obrotów i zatrudnienia kwalifikujący do którejś z kategorii przedsiębiorców (mikro, mały, średni, duży) odnosi się do całej działalności przedsiębiorcy zagranicznego, a nie tylko do działalności na terytorium kraju.

2. Struktura Faktury VAT

- Czy struktura Faktury VAT musi się uzgadniać do deklaracji VAT-7?

Nie, ta struktura nie musi się uzgadniać do deklaracji. Co więcej, zakres doboru faktur do danego pliku będzie każdorazowo definiowany przez organa podatkowe w wezwaniu do dostarczenia pliku. Oznacza to, że organ podatkowy może wezwać przedsiębiorców do dostarczenia JPK zawierającego faktury wystawione w danym okresie, dokumentujące sprzedaż dokonaną w danym okresie czy też ujęte w deklaracji VAT-7 za dany okres. Przedsiębiorcy będą zatem musieli być przygotowani do wygenerowania pliku zawierającego faktury odpowiadające kryteriom określonym przez Ministerstwo Finansów.

- W jakiej walucie należy przedstawiać faktury zawarte w pliku Faktury VAT?

W tym pliku dane należy wykazywać w walucie faktury. Konstrukcja tej struktury wymusza generowanie oddzielnego pliku dla każdej z walut, w których wystawiane są faktury. Oznacza to, że w oddzielnym pliku będą ujęte faktury wystawione w PLN, a w oddzielnym wystawione w EUR czy USD. W polu „DomyslnyKodWaluty” należy wpisać w takiej sytuacji walutę, w której wystawione zostały faktury (a wiec odpowiednio PLN, EUR czy USD).

- Czy pola P_7 do P_12 pliku Faktury VAT są obowiązkowe?

Tak, poza pewnymi wyjątkami większość tych pól jest obowiązkowa. Należy jednak pamiętać, że, jeżeli w polu P_9A przedsiębiorca wykaże cenę jednostkową netto, to nie musi wykazywać ceny jednostkowej brutto w polu P_9B (i odwrotnie – jeżeli wykażemy cenę jednostkową brutto w polu P_9B, nie wykazujemy ceny jednostkowej netto w polu P_9A). Podobnie, polami zamiennymi są pola P_11 i P_11A. Warto dokładnie wypełnić te pola, w celu uniknięcia ewentualnych pytań czy kontroli organu podatkowego. Jednakże, zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, w sytuacji gdy podatnik nie jest w stanie podać w JPK wszystkich wymaganych informacji, plik nie zostanie uznany przez organ podatkowy za niezgodny ze stanem faktycznym, a brakujące informacje będą ustalane i weryfikowane poza strukturami JPK.

- Czy faktury zakupowe również muszą być wykazywane w JPK Faktury VAT?

Nie, zgodnie z komunikatem, który pojawił się pod koniec lipca na stronach internetowych Ministerstwa Finansów, nie ma obowiązku przesyłania faktur VAT dokumentujących zakup w formacie JPK. Taki obowiązek dotyczy wyłącznie faktur sprzedaży.

- Czy w JPK Faktury VAT należy ujmować faktury wewnętrzne i paragony?

Nie, ta struktura nie obejmuje paragonów ani faktur wewnętrznych. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, dla tych dowodów zostaną opracowane odrębne struktury. W pliku nie należy również wykazywać not księgowych.

- W jakich pozycjach pliku należy wykazywać sprzedaż w procedurze odwrotnego obciążenia czy niepodlegającej opodatkowaniu?

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów wartość netto sprzedaży w procedurze odwrotnego obciążenia należy wykazać w polu P_13_4 pliku, a VAT należny w polu P_14_4. Natomiast wartość sprzedaży niepodlegającej opodatkowaniu należy wykazać w polu P_13_5 , VAT (w wysokości 0 zł) należy wykazać w polu P_14_5.

- Jaką informację należy umieścić w polu P_18 lub P_19 jeżeli faktura zawiera kilka pozycji, z których tylko jedna podlega mechanizmowi odwrotnego obciążenia lub zwolnienia od podatku?

W polu P_18 należy wykazać wartość „true”, jeżeli chociażby jedna z pozycji faktury podlegała mechanizmowi odwrotnego obciążenia. Podobnie, jeżeli chociaż jedna pozycja faktury podlega zwolnieniu od VAT, należy zaznaczyć wartość „true” w pozycji P_19 pliku.

Ewa Konarska