Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Gmina, do opłat za dostawę wody i odprowadzenie ścieków, którymi obciążani są najemcy lokali mieszkalnych, zobowiązana jest zastosować zwolnienie od podatku VAT, tak jak w odniesieniu do usługi najmu lokalu mieszkalnego.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, czynny podatnik podatku VAT, która wynajmuje lokale mieszkalne i pobiera z tego tytułu stosowny czynsz. Gmina dla świadczonych usług najmu lokali mieszkalnych stosuje zwolnienie z VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym, nabywa usługi dostawy wody i oczyszczania ścieków w przedmiotowych lokalach w swoim imieniu. Następnie obciąża przedmiotowymi wydatkami poszczególnych najemców, na postawie ustaleń w tym zakresie, określonych w umowach najmu. W tym celu Gmina wystawia tzw. refaktury. Zatem Gmina jest stroną umów o dostawę wody oraz oczyszczanie ścieków.

Lokale mieszkalne są wynajmowane przez Gminę wyłącznie na cele mieszkaniowe. Zdarza się, iż na podstawie zawartej umowy najmu Gmina odpłatnie udostępnia również piwnice, garaże oraz budynki gospodarcze, jednakże w stosunku do wynajmu tych pomieszczeń Gmina stosuje podstawową stawkę podatku VAT.

Do praw Gminy jako wynajmującego, zawartych w umowach najmu lokali mieszkalnych, w szczególności należy: pobór określonego w zawartych umowach pomiędzy Gminą a najemcami miesięcznego wynagrodzenia, tj. czynszu oraz opłat z tytułu dostawy wody i wywozu nieczystości.

Do obowiązków najemców, zawartych w umowach najmu lokali, należy w szczególności: uiszczanie miesięcznego czynszu najmu oraz opłat z tytułu dostawy wody i wywozu nieczystości.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy czynność odsprzedaży mediów najemcom lokali mieszkalnych powinna być opodatkowana według stawki właściwej dla dostawy danych mediów czy też analogicznie jak usługa najmu lokalu, powinna być zwolniona z VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż w przypadku umowy najmu przedmiotem świadczenia na rzecz najemców jest usługa główna, tj. najem lokalu, a koszty dodatkowe, stanowią elementy rachunku kosztów zmierzające do ustalenia kwoty odpłatności za usługę najmu, bowiem z ekonomicznego punktu widzenia dopełniają świadczenie zasadnicze i nie należy ich sztucznie oddzielać od tego świadczenia.

W przypadku świadczenia usługi najmu wraz z odsprzedażą mediów na potrzeby użytkowników lokali, mamy więc do czynienia z jedną kompleksową usługą. Wobec powyższego przedmiotem opodatkowania jest skategoryzowana usługa, nie zaś zbiór wyodrębnionych w jej ramach towarów czy usług.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż świadczenia takie jak dostawa wody i oczyszczanie ścieków, będące elementem podstawowego świadczenia, powinny być opodatkowane na takich samych zasadach jak usługa podstawowa, która nadaje całości zasadniczy charakter.

Zatem w przedmiotowej sprawie usługą podstawową jest wynikająca z umowy usługa wynajmu lokali mieszkalnych świadczona przez Gminę na rzecz biorących w najem. Kwoty opłat z tytułu kosztów związanych z zapewnieniem dostawy wody i oczyszczania ścieków pozostają w bezpośrednim związku z przedmiotem umowy. Stanowią one integralną część świadczonej przez usługi. Pełnią funkcję pomocniczą w stosunku do usługi zasadniczej jaką jest wynajem nieruchomości.

Podstawa prawna: art. 29 a ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.