Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Na Podatniku nie będzie ciążył obowiązek rozliczania i uiszczania należnego podatku od towarów i usług oraz rejestracji jako podatnik VAT czynny mimo przekroczenia kwoty obrotu 150.000 zł ze sprzedaży zwolnionej od podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 17 lipca 2014 roku nr ILPP2/443-474/14-2/AK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej. W chwili obecnej kończy budowę nieruchomości – budynku mieszkalnego wielorodzinnego składającego się z 15 mieszkań i klatki schodowej. W budynku nie ma pomieszczeń służących innym celom niż mieszkalne. Podatnik będzie wynajmował lokale na okres długoterminowy. Budowę finansuje z własnych oszczędności oraz kredytu bankowego hipotecznego, który zaciągnął jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czymusi być płatnikiem podatku od towarów i usług ze względu na zwolnienie przedmiotowe określone w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy VAT nawet po przekroczeniu progu o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Odnosząc się do wątpliwości Podatnika dotyczących zwolnienia od podatku z tytułu najmu lokali na cele mieszkaniowe po przekroczeniu wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy stwierdził, że zgodnie z art. 113 ust. 2 pkt 2 lit. a ww. ustawy do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ww. ustawy, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 z wyjątkiem transakcji związanych z nieruchomościami, jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych.

Natomiast w przedmiotowej sprawie najem nieruchomości będzie przedmiotem jedynej działalności Podatnika – są to więc transakcje podstawowe w zakresie wykonywanej działalności i nie mogą być traktowane jako transakcje pomocnicze.

Zatem organ podatkowy stwierdził, iż zaklasyfikowany przez Podatnika jako zwolniony od podatku VAT obrót z tytułu najmu nieruchomości na cele mieszkalne jako transakcje związane z nieruchomościami, które nie mają charakteru czynności pomocniczych, od 1 stycznia 2014 r. wliczany jest do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ww. ustawy.

Uwzględniając powyższe oraz brzmienie obowiązujących przepisów organ podatkowy wskazał, że w analizowanej sytuacji, w przypadku gdy świadczone usługi najmu – będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ww. ustawy, sam fakt sprzedaży tych usług nie będzie obligował Podatnika do dokonania rejestracji jako podatnik VAT czynny, bowiem zwalnia go z tego obowiązku przepis art. 96 ust. 3 ww. ustawy.

A zatem do momentu, w którym Podatnik wykonywać będzie wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od podatku od towarów i usług, nie będzie miał obowiązku rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Reasumując, Podatnik nie będzie zobowiązany zarówno do rozliczenia podatku z tytułu planowanych usług, gdyż usługi te będą korzystać ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 36 ww. ustawy, jak również dokonania rejestracji do podatku VAT, bowiem art. 96 ust. 3 ww. ustawy zwalnia z tego obowiązku.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 36, art. 96 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.