Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

January 25, 2013

Najem lokalu biurowego a prawo do odliczenia podatku naliczonego

0 1009

Spółka ma prawo odliczać podatek VAT z faktur zakupowych dotyczących wynajmu przedmiotowego lokalu biurowego stosując klucz podziałowy, oparty na powierzchni lokalu, wynajmowanej innym podmiotom w stosunku do całej powierzchni lokalu biurowego.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 26 października 2012 roku nr IPPP1/443-662/12-2/ISz.

Sytuacja podatnika

Spółka, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, świadczy usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami na zlecenie na rzecz wspólnot mieszkaniowych i właścicieli nieruchomości, zarządzając nieruchomościami mieszkalnymi i osiągając z tego tytułu przychody, które są zwolnione z podatku od towarów i usług. W celu prowadzenia powyższej działalności Spółka najmuje lokal biurowy. Właściciel lokalu jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponieważ tylko część pomieszczeń lokalu jest wykorzystywana do prowadzenia działalności, Spółka podnajmuje część powierzchni tego lokalu innym podmiotom, osiągając przychody z najmu, opodatkowane podstawową stawką VAT, wystawiając najemcom faktury VAT.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w wyniku najmu lokalu w takiej części, która odpowiadała będzie udziałowi przychodów z podnajmu lokalu w wysokości kosztów najmu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku zakupu towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi oraz zwolnionymi z podatku VAT, których nie można jednoznacznie przypisać do określonego rodzaju działalności (opodatkowanej lub zwolnionej z podatku VAT), Spółka nie może odliczyć podatku naliczonego zawartego w cenie tego zakupu, w pełnym zakresie. Spółce przysługuje bowiem prawo do odliczenia podatku naliczonego tylko w takiej części, w jakiej nabycie to wiąże się z czynnościami opodatkowanymi, zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy. Oznacza to, że Spółka zobowiązana jest do wyodrębnienia takiej części podatku naliczonego, którą można przypisać czynnościom opodatkowanym. Należy podkreślić, iż wyłącznie Spółka znająca specyfikę, organizację i podział pracy w swojej jednostce jest w stanie wyodrębnić część podatku naliczonego, związaną z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Zatem Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ponoszonych wydatków w zakresie, w jakim nabycia te wiążą się z czynnościami opodatkowanymi Spółki (powstaniem podatku należnego). Natomiast w odniesieniu do czynności zwolnionych z podatku, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. W analizowanej sprawie możliwe jest przyporządkowanie części podatku naliczonego do czynności podlegających opodatkowaniu. Wnioskodawca w oparciu o wynajem podmiotom trzecim określonej powierzchni biurowej, jest w stanie określić udział tejże powierzchni wynajmowanej w całkowitej powierzchni przedmiotowego lokalu. W związku z powyższym nie znajdą zastosowania przepisy art. 90 ust. 2 ww. ustawy. Uregulowania art. 90 ust. 2 ustawy odnoszą się bowiem tylko i wyłącznie do nabywanych towarów i usług w stosunku do których nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

Z uwagi na powyższe, zdaniem organu podatkowego zastosowanie metody klucza powierzchniowego obiektu jest właściwe, gdyż umożliwi to alokację podatku wg powierzchni wykorzystywanej do czynności opodatkowanych oraz czynności, w związku którymi nie przysługuje prawo do odliczenia. Jak już wspomniano najważniejsze znaczenie w tym względzie ma rzeczywiste faktyczne przyporządkowanie nabywanych towarów i usług do wykonywanych czynności.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.