Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Udostępnianie przez Spółdzielnię, na podstawie umowy najmu, dodatkowych pomieszczeń znajdujących się w częściach wspólnych budynków mieszkalnych, z przeznaczeniem na cele związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 8 maja 2013 roku nr IBPP2/443-101/13/WN.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółdzielnia, która wynajmuje pomieszczenia gospodarcze mieszkańcom na podstawie odrębnie zawieranych umów. Pomieszczenia te nie stanowią części składowych ani przynależnych do lokali mieszkalnych przydzielonych mieszkańcom, lecz stanowią część wspólną danej nieruchomości budynkowej. Są to pomieszczenia typu: pralnie, suszarnie, pomieszczenia po likwidacji zsypów, zabudowane części korytarzy, wózkarnie. Służą do przechowywania materiałów i przedmiotów użytku domowego, sprzętu sportowego itp. zgodnie z postanowieniami umowy. Ponadto osoby wynajmujące nie mogą prowadzić w tych pomieszczeniach działalności gospodarczej. Spółdzielnia z tego tytułu pobiera opłaty stosując stawkę zwolnioną od podatku VAT. 

W związku z powyższym Spółdzielnia zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługi wynajmu mieszkańcom dodatkowych pomieszczeń znajdujących się w budynkach mieszkalnych, które nie stanowią części składowych ani przynależnych do lokali mieszkalnych powinny być traktowane jako wynajem lokali na cele mieszkaniowe i podlegać zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązującego art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż ze zwolnienia od podatku korzysta świadczenie usług wynajmu wyłącznie nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele mieszkaniowe. Zastosowanie zwolnienia jest więc uzależnione od spełnienia przesłanek obiektywnych dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz subiektywnych dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu (cel mieszkaniowy). 

Natomiast z ustawy o własności lokali wynika, iż dodatkowe pomieszczenia, np. zabudowane części korytarzy, pomieszczenia wózkowni, piwnice, pralnie, suszarnie, które co do zasady, mogą przynależeć do lokalu mieszkalnego, nie powinny być traktowane jako lokal użytkowy, gdyż stanowią pomieszczenia gospodarcze lokalu mieszkalnego służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, przeznaczone do przechowywania materiałów, przedmiotów, opału lub produktów żywnościowych użytkowników lokalu. 

Zatem odnosząc się do powołanych przepisów prawa podatkowego w przedstawionym zdarzeniu organ podatkowy stwierdził, iż usługa polegająca na udostępnianiu przez Spółdzielnię, na podstawie umowy najmu, dodatkowych pomieszczeń, takich jak: pralnie, suszarnie, pomieszczenia po likwidacji zsypów, zabudowane części korytarzy, wózkarnie, znajdujących się w częściach wspólnych budynków mieszkalnych, z przeznaczeniem na cele związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych, mieści się w katalogu czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług i korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. 

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.