Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

March 5, 2013

Najem samochodu osobowego wraz z kierowcą a prawo do odliczenia podatku naliczonego

0 1205

Spółka będzie miała prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie usługi najmu samochodu osobowego wraz z kierowcą na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 24 grudnia 2012 roku nr IPPP3/443-906/12-5/LK.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zamierza zawrzeć umowę „krótkoterminowego” najmu samochodów osobowych z kierowcą. Spółka przewiduje, że wynajmowany samochód osobowy nie będzie przeznaczony do odsprzedaży lub oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze. Usługa nabyta przez Spółkę na podstawie ww. umów jest usługą klasyfikowaną wg PKWiU jako „wynajem samochodów osobowych z kierowcą” (grupowanie 49.32.12.). W szczególności należy wskazać, że pojazd nie może być prowadzony przez osobę inną niż kierowca z którym Spółkę wiąże stosunek prawny (np. zlecenia, pracy); pojazdu nie będzie miał prawa prowadzić usługobiorca. Cena za usługę uzależniona jest od czasu najmu samochodu osobowego z kierowcą i nie jest „rozbita” na cenę za najem samochodu i cenę za najem kierowcy. Samochód osobowy będzie używany zgodnie z jego przeznaczeniem tj. do transportu osób. Wątpliwości Spółki odnoszą się do pełnego prawa do odliczenia z tytułu nabycia usług wynajmu samochodu osobowego z kierowcą.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przysługuje jej pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu najmu samochodów osobowych z kierowcą.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z treścią art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Jednocześnie z art. 3 ust. 6 ustawy nowelizującej wynika, iż w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe z wyłączeniem pojazdów o których mowa w art. 3 ust. 2 ww. ustawy, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

Zatem w celu ustalenia czy usługi wynajmu samochodu osobowego wraz z kierowcą będą korzystały z ograniczenia zawartego w powyższym przepisie organ podatkowy uznał, iż mimo braku klasyfikacji statystycznych, to w celu ich zdefiniowania należy posiłkować się przepisami statystycznymi.

Bowiem usługi wynajmu zostały zawarte w dziale 77 „Wynajem i dzierżawa”, do którego należy mi.n. grupowanie 77.11 „Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek, bez kierowcy”. Natomiast świadczone na rzecz Wnioskodawcy usługi są sklasyfikowane jako „wynajem samochodów osobowych z kierowcą” PKWiU 49.32.12 i należą do działu 49 „Transport lądowy i rurociągowy”. A zatem mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę opis świadczonych usług oraz fakt, że według klasyfikacji przedmiotowe usługi są traktowane jako usługi transportowe, nie można uznać ich za usługi o podobnym charakterze do usług wynajmu czy dzierżawy.

Biorąc pod uwagę powyższe organ podatkowy stwierdził, że w związku z faktem, iż nabywane przez Spółkę usługi, nie będą stanowiły usług, o których mowa w art. 3 ust. 6 ustawy nowelizującej Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 60% z każdej faktury VAT dokumentującej zakup usługi najmu samochodu osobowego wraz z kierowcą nie więcej niż 6.000 zł.

Jednakże w przypadku gdy usługi te będą nabywane w związku z prowadzoną opodatkowaną działalnością Spółki, będzie ona miała jako podatnik prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych usług na podstawie zasady ogólnej o której mowa w art. 86 ust. 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.