Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 14, 2016

Naprawa i konserwacja systemów sygnalizacji a stawka VAT

0 1660

Usługi konserwacji systemów sygnalizacji pożaru, oddymiania i oświetlenia w budynkach zbiorowego zamieszkania będą opodatkowane 8% stawką podatku VAT, natomiast usługi naprawy będą opodatkowane 23% stawką VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 września 2016 roku nr IBPP2/4512-350/16-1/BW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania, napraw i konserwacji systemów sygnalizacji pożaru, oddymiania i oświetlenia ewakuacyjnego. Natomiast przez system sygnalizacji należy rozumieć usługę montażu wraz z niezbędnymi urządzeniami. Ponadto Przedsiębiorca posiada podpisaną umowę na 2 lata na realizację cyklicznej usługi konserwacji oraz napraw przedmiotowych systemów sygnalizacji w budynkach, zaliczonych jako budynki zbiorowego zamieszkania. Umowa opiewa na kwoty brutto z rozbiciem na wynagrodzenia za poszczególne budynki i nie ma w niej wskazanej stawki VAT. W cenę usługi konserwacji wliczone są zużyte materiały, których wartość nie przekracza 50% stawki świadczonej usługi.

Wątpliwości Przedsiębiorcy dotyczą możliwości zastosowania 8% stawki podatku VAT do przedmiotowych usług naprawy i konserwacji przedmiotowych systemów sygnalizacji w budynkach zbiorowego zamieszkania.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wskazał, iż przy ustaleniu właściwej stawki podatku VAT decydujące znaczenie ma ustalenie, co jest przedmiotem sprzedaży, czy Przedsiębiorca dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługę oraz czy wykonywane czynności uznać można za roboty konserwacyjne bądź budowę, remont, modernizację, termomodernizację, przebudowę obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Bowiem zastosowanie preferencyjnej 8% stawki podatku, na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy:

- dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części, oraz robót konserwacyjnych, jednakże budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, oraz

- robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ww. ustawy, lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych, w zakresie w jakim roboty te nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 2, przy czym wartość towarów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia tych robót nie może przekroczyć 50% tej podstawy.

Zatem, dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż do przedmiotowych usług naprawy systemów sygnalizacji nie znajdują zastosowania przepisy art. 41 ust. 12 ww. ustawy, a także § 3 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Tym samym przedmiotowe usługi będą podlegały opodatkowaniu stawką podatku VAT 23%.

Natomiast usługi konserwacji, przez które rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub ich części inne niż remont, oraz dotyczą obiektów budownictwa mieszkaniowego zaklasyfikowanych jako budynki zbiorowego zamieszkania, z wyłączeniem lokali użytkowych a wartość materiałów wliczonych w cenę tych usług nie przekracza 50% wartości usługi, to do świadczenia tychże usług znajdzie zastosowanie 8% stawka podatku VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. rozporządzenia, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 3 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych.