Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

April 7, 2015

Naprawa pojazdu a prawo do odliczenia podatku VAT

0 974

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Serwis samochodowy, dokumentującej naprawę pokolizyjną samochodu.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 stycznia 2015 roku nr IPPP1/443-1302/14-4/EK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który jest właścicielem pojazdu samochodowego wykorzystywanego zarówno do prowadzonej działalności gospodarczej, jak również do celów prywatnych. W 2014 roku przedmiotowy samochód uczestniczył w kolizji z winy innego uczestnika ruchu. Pojazd został naprawiony a rozliczenie bezgotówkowe nastąpiło w kwocie netto pomiędzy zakładem ubezpieczeniowym a serwisem samochodowym, który dokonał naprawy. Natomiast zakład ubezpieczeń, kwotę podatku VAT, wynikającą z faktury za naprawę samochodu, uzależniło od faktu, czy właściciel pojazdu jest uprawniony do odliczenia podatku VAT z tytułu naprawy samochodu. Faktura za naprawę samochodu została wystawiona na Podatnika.

Wnioskodawca nie wprowadził ani regulaminów, ani zarządzeń określających sposób korzystania z pojazdu. Samochód po godzinach pracy jest parkowany w miejscu zamieszkania Podatnika, a więc w miejscu prowadzonej działalności gospodarczej. Prowadząc działalność gospodarczą zarejestrowaną pod adresem zamieszkania zdarza się, że Podatnik pracuje w domu, a także w siedzibie Zleceniodawcy jak również na budowie. Podatnik nie dojeżdża więc do pracy, a używa samochodu do przemieszczania się pomiędzy różnymi miejscami świadczonej przez niego usługi. Zdarza się również korzystać z samochodu prywatnie po pracy. Podatnik nie zatrudnia pracowników.

W rozpatrywanej sprawie wątpliwości Podatnika dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego z wystawionej przez Serwis samochodowy faktury za naprawę samochodu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy wskazał, iż sposób wykorzystania samochodu przez Podatnika wyklucza uznanie go za wykorzystywanie wyłącznie dla celów działalności gospodarczej. W konsekwencji organ podatkowy uznał, iż przedmiotowy samochód wykorzystywany jest do celów „mieszanych”, tzn. zarówno do celów służbowych, jak i do celów prywatnych. W przypadku wykorzystywania ww. samochodów do działalności i na cele prywatne przysługuje – co do zasady – prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu, napraw lub konserwacji opisanego samochodu oraz innych wydatków ponoszonych w związku z jego eksploatacją.

Zatem w odniesieniu do kosztów naprawy, organ podatkowy stwierdził, że Podatnikowi przysługuje, na podstawie art. 86a ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej ww. wydatki.

Podstawa prawna: art. 86a ust. 1, 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.