Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy na fakturach wystawianych przez spółkę należy wyłącznie posługiwać się nazwą pełną spółki? Czy można zamiennie stosować nazwę skróconą jaką zapisano w akcie notarialnym w momencie zakładania spółki?

ODPOWIEDŹ

Nie będzie uznane za błąd stosowanie na fakturach nazwy skróconej spółki, jeśli będzie ona znana organowi podatkowemu (została podana w zgłoszeniu VAT-R).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników podatnicy, z zastrzeżeniem ust.2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Dane zawarte w zgłoszeniach rejestracyjnych dokonywanych przez podatników niebędących osobami fizycznymi obejmują między innymi nazwę pełną oraz skróconą jaką posługiwać będzie się podmiot w obrocie gospodarczym.

Dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika są faktury VAT. Dokument ten pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku od towarów i usług, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.

W rozporządzeniu z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług Minister Finansów zawarł szczegółowe wytyczne dotyczące danych, jakie powinny znaleźć się na fakturze. Od dnia 1 stycznia 2013 roku przepis §5 ust.1 pkt 3 rozporządzenia otrzymał brzmienie: „faktura powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy”. Znowelizowany §5 ust.1 pkt 3 rozporządzenia stanowi implementację art.226 pkt 5 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zgodnie z którym „bez uszczerbku dla przepisów szczególnych przewidzianych w niniejszej dyrektywie, faktury wystawione zgodnie z przepisami art. 220 i 221, do celów VAT, zawierają (…) pełną nazwę /nazwisko i adres podatnika oraz nabywcy lub usługobiorcy”.

Pomimo, iż regulacje unijne w przedmiotowym zakresie mówią o „pełnej nazwie”, z uwagi na sposób sformalizowania dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego/aktualizacyjnego osoby prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem w polskich przepisach podatkowych, zasadne jest twierdzenie, iż nazwa skrócona podana w zgłoszeniu identyfikacyjnym tak samo jak i nazwa pełna pozwala na zidentyfikowanie podatnika posługującego się nią w fakturze. Brzmienia nazwy figurującej na fakturze muszą być jednak znane organom podatkowym - muszą być zgodne z danymi zamieszczonymi w części B1 zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Stanowisko to potwierdza indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPP1/443-208/13/IK z 29 maja 2013 roku.

Magdalena Misiak