Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

October 12, 2016

Nazwa towaru i usługi w dokumentach sprzedaży

0 1233

Sprzedawca ma obowiązek tak wykazać nazwę towaru lub usługi na fakturze lub paragonie, aby można było na jej podstawie dokładnie określić indywidualnie zakupiony towar lub usługę.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 12 września 2016 roku nr IBPP2/4512-539/16-1/WN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie wykonywania usług montażu oraz dostawy:

  • paneli podłogowych i podłóg z materiału własnego,

  • drzwi zewnętrznych i wewnętrznych z materiału własnego.

W związku z tym, za wykonanie przedmiotowych usług Przedsiębiorca wystawia faktury o treści: "Montaż podłogi" lub "Montaż drzwi". Ponadto integralną częścią faktury są dodatkowo dokumenty, takie jak: umowa z konsumentem na roboty budowlano-montażowe, specyfikacja, gdzie wyszczególnia się ilość materiałów zużytą do wykonania usługi, z podaniem nazw, ilości, wartości oraz protokół odbioru robót budowlano montażowych.

W momencie składania zamówienia przez klienta, zawierana jest umowa oraz pobierana zaliczka na poczet przyszłej dostawy bądź usługi. Dotychczas paragon fiskalny zawierał treść:

  • przy sprzedaży towarów handlowych „zaliczka w stawce 23",

  • w przypadku zaliczki dotyczącej usługi „zaliczka w stawce 8".

Jednocześnie do każdego paragonu fiskalnego na pobraną zaliczkę zawsze wystawiana jest faktura zaliczkowa. W przypadku zaliczki dotyczącej sprzedaży towarów handlowych, na fakturze wyszczególnione są również wszystkie zamówione towary, wraz z podaniem wartości zamówienia. Umowa z klientem na sprzedaż towarów zawiera nazwę poszczególnych towarów oraz ich ilość, a w przypadku umowy z klientem na usługę montażu zawiera również nazwy materiałów i towarów składających się na tę usługę. Zatem jedynymi dokumentami jakie otrzymuje klient wpłacający zaliczkę, są faktura i umowa.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organ u podatkowego z następującymi pytaniami:

-czy wystawiając fakturę prawidłowo używa określenia nazwy "Montaż podłogi" lub odpowiednio "Montaż drzwi",

- czy dopuszczalne jest aby paragon fiskalny zawierał treść: "zaliczka w stawce 23" lub "zaliczka w stawce 8".

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że to sprzedawca obowiązany jest dołożyć wszelkich starań aby nazwa towaru lub usługi na fakturze i paragonie była tak skonstruowana, aby można było na jej podstawie dokładnie określić indywidualnie zakupiony towar lub usługę a także przyporządkować dla nich właściwe stawki podatku. Oznacza to, że podatnik powinien wystawiać faktury lub paragony zawierające nazwy towarów na tyle szczegółowe, żeby z jednej strony pozwalały one organowi podatkowemu na weryfikację prawidłowego rozliczenia podatku, a z drugiej strony zapewniły konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów.

Reasumując, zdaniem organu podatkowego, Przedsiębiorca przy określaniu nazwy na fakturze dla dokonywanych świadczeń prawidłowo używa nazw „Montaż podłogi" lub odpowiednio "Montaż drzwi".

Natomiast treść paragonu fiskalnego powinna spełniać wymagania wynikające z przepisu § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Jednym z nich jest obowiązek zawarcia na wydruku nazwy towaru lub usługi, który jednoznacznie zidentyfikuje sprzedaż. Zatem przedstawienie na paragonie wyłącznie informacji o przekazanej kwocie przypisując do niej wyłącznie stawkę VAT, bez sformułowania jakiego towaru i usługi dotyczy nie jest wystarczające dla dokładnego określenia wymogu postawionego w § 8 ust. 1 pkt 6 ww. rozporządzenia, który wyraźnie wskazuje, iż paragon musi zawierać nazwę towaru lub usługi.

Tym samym, ujęcie na paragonie fiskalnym tylko sformułowania o treści "zaliczka w stawce 23" lub „zaliczka w stawce 8%” bez podania jakiej usługi dotyczy, nie jest wystarczające dla dokładnego określenia wymogu postawionego przez powołane przepisy dotyczące stosowania nazw na paragonach fiskalnych.

Podstawa prawna: art. 106e ust. 1 pkt 7 oraz art. 111 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących.