Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

January 1, 2016

Nazwa towaru na paragonie w przypadku sprzedaży odzieży używanej

0 1201

Od 1 lutego 2016 roku zamierzam sprzedawać odzież używaną dla osób prywatnych. W większości będzie to odzież na kilogramy (w stałej cenie za kilogram) ale również odzież wyceniana indywidualnie. Odzież w zasadzie nie powtarza się. W jaki sposób określać w takim przypadku nazwę na paragonach?

ODPOWIEDŹ

Sprzedając odzież używaną na wagę w określonej cenie za kilogram można użyć określenia odzież używana na wagę, natomiast przy sprzedaży odzieży wycenionej indywidualnie należy również określić konkretną nazwę sprzedawanej garderoby.

UZASADNIENIE

Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących określono zasady oznaczania nazw towarów i usług do oferowanego przez podatnika do sprzedaży asortymentu. W myśl zapisów:

  • §8 ust 1 pkt 6 - paragon fiskalny zawiera co najmniej nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację,

  • §8 ust. 2 - paragon fiskalny musi być czytelny i umożliwić nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji. Paragon fiskalny może zawierać w miejscu określonym dla nazwy, o której mowa w ust. 1 pkt 6, również opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy.

Cytowane powyżej przepisy mają na celu wyeliminowanie sytuacji, w których podatnicy prowadząc ewidencję przy zastosowaniu kasy rejestrującej posługują się nazwami grupującymi oferowane towary. Obecnie nazwy uwzględniające „jednoznaczne” identyfikowanie towarów i związane z tym właściwe przyporządkowanie stawek podatku VAT określa sam podatnik, w taki sposób, aby użyta nazwa była zgodna z będącym przedmiotem obrotu towarem lub usługą. Wymóg „jednoznaczności” wyklucza możliwość stosowania nazw grup towarów, a prawidłowo określone nazwy powodują, iż paragon fiskalny w pełnym stopniu spełnia funkcję kontrolną, ochronną oraz informacyjną co jest także szczególnie ważne z punktu widzenia konsumenta. Sposób dokonania jednoznacznej identyfikacji towaru w dużej mierze uzależniony jest od charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.

Sprzedaż odzieży używanej na kilogramy jest specyficzna, gdyż nie jest to sprzedaż określonego asortymentu  lecz jednocześnie wszystkich rodzajów  odzieży. W tej grupie może znaleźć się każdy rodzaj odzieży, a sprzedawany towar nie ma  wpływu na cenę (stała cena za kilogram), zatem można uznać, iż odzież sprzedawana w kilogramach jest jedną indywidualnie określoną kategorią towarów i wobec powyższego dla towarów z tej kategorii można zastosować jedną nazwę – odzież używana na wagę.

Natomiast w przypadku sprzedaży  odzieży używanej wycenionej indywidualnie nie można użyć określenia np. odzież  używana wyceniona, ponieważ tak użyta nazwa w żaden sposób nie identyfikuje towaru zakupionego przez klienta. W tej sytuacji konieczna jest bardziej precyzyjna nazwa pozwalająca na jednoznaczne określenie zakupionego produktu, czyli określenie konkretnej wycenionej i sprzedanej przez Pana garderoby np. używane spodnie damskie, używana - spódnica, sukienka, bluzka, używana koszula męska itp. Należy w tym momencie zwrócić uwagę, iż przepisy nie wykluczają również stosowania przy określaniu tych nazw skrótów, z których podatnicy od dawna korzystają. W konsekwencji powinien Pan użyć oznaczenia nazw towarów do oferowanego asortymentu nie tylko tak, aby do użytej nazwy towaru można było przyporządkować odpowiednią stawkę podatku, ale również biorąc pod uwagę fakt, by zastosowana nazwa była zgodna ze sprzedanym klientowi towarem.

Podsumowując, w opisywanej sytuacji dokonując sprzedaży indywidualnie wycenionego towaru należy oddzielnie identyfikować rodzaj tego towaru i na paragonie umieścić jego uszczegółowioną, odrębną nazwę umożliwiającą klientowi kontrolę dokonanego zakupu. Natomiast sprzedając odzież używaną na wagę w określonej cenie za kilogram można użyć określenia odzież używana na wagę.

Podstawa prawna: § 8 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013, poz. 363).

Anna Kassian