Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

June 1, 2018

Nielegalny pobór prądu rodzi obowiązek zapłaty akcyzy

0 1459

Organ podatkowy na podstawie informacji o nielegalnie pobranej energii elektrycznej, nalicza akcyzę do zapłaty przez dokonującego zużycia prądu z pominięciem licznika.

Została przeprowadzona kontrola układu pomiarowego przez upoważnionych przedstawicieli operatora w miejscu poboru energii, której odbiorcą jest podatnik. W wyniku czynności kontrolnych, kontrolujący stwierdzili, iż pobór energii elektrycznej dokonywany był w sposób nielegalny z pominięciem licznika. Powyższe ustalenia zostały zakończone protokołem kontroli i określona została szacunkowa ilość nielegalnie pobranej energii elektrycznej. Odbiorca energii został obciążony notą obciążeniową. Operator energii przekazał protokół z kontroli wraz z notą obciążeniową do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego.

Zgodnie z art. 88 ust. 2b ustawy o podatku akcyzowym (u.p.a.) podmiot, który określa szacunkową ilość nielegalnie pobranej energii elektrycznej, jest obowiązany powiadomić właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego o tym fakcie w terminie 7 dni od dnia ustalenia podmiotu dokonującego nielegalnego poboru energii elektrycznej.

Naczelnik urzędu skarbowego informuje podatnika o obowiązku złożenia deklaracji dla podatku akcyzowego AKC-4/AKC-4zo* wraz z załącznikiem dla podatku akcyzowego od energii elektrycznej AKC-4/H za okres, w którym został podpisany protokół.

Podatnik, jeżeli nie zgadza się z ustaleniami kontroli może złożyć reklamację do operatora energii, jednocześnie powiadamiając o tym organ podatkowy.

Jeżeli podatnik nie zgłosi się do organu podatkowego i nie złoży deklaracji dla podatku akcyzowego lub wyjaśnień naczelnik urzędu skarbowego wszczyna z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym powstałego z tytułu zużycia energii elektrycznej za dany okres.

W myśl art. 13 ust. 1 pkt 2 u.p.a., podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą, w tym podmiot: będący nabywcą końcowym zużywającym energię elektryczną, jeżeli od tej energii nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

Wyjaśnić należy, iż zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 6 ustawy, w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest: zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu. Obowiązek podatkowy zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 3 u.p.a., z dniem zużycia energii elektrycznej, w przypadkach, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3, 4 i 6. W omawianym przypadku dniem powstania obowiązku podatkowego będzie dzień przeprowadzenia kontroli wskazany w protokole z kontroli.

Nabywcą końcowym, co do zasady, w świetle uregulowania art. 2 ust. 1 pkt 19 jest podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r., poz. 1059, z późn. zm.).

Podatnikiem akcyzy jest natomiast podmiot, który dokonuje czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą. Czynnością tą będzie zużycie energii elektrycznej pochodzącej z nielegalnego poboru a podmiotem zobowiązanym do zapłaty akcyzy zużywający tę energię elektryczną. W myśl art. 24 ust. 1 pkt 3 u.p.a.,w przypadku energii elektrycznej podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie energii elektrycznej - w przypadkach, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3, 4 i 6. Zgodnie z art. 89 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, stawka akcyzy na energię elektryczną wynosi 20,00 zł za megawatogodzinę (MWh).Zatem, w omawianej sprawie, jeśli nie zostanie złożona deklaracja, organ wyda decyzję, w której określi należny podatek akcyzowy przyjmując ilość nielegalnie pobranej energii elektrycznej wg protokołu kontroli oraz obowiązującą w dniu powstania obowiązku podatkowego stawkę akcyzy na energię elektryczną 20,00 zł za megawatogodzinę (MWh) w następujący sposób:

Ilość pobranej energii elektrycznej w MWh x 20,00 zł/MWh = kwota zobowiązania podatkowego do zapłaty

Organ podatkowy wydaje decyzje na podstawie art. 21 § 1 pkt 1 i § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania. Jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi, że podatnik, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji, organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa wysokość zobowiązania podatkowego.

W przypadku jednak, gdy podatnik poinformuje organ podatkowy o złożonej reklamacji i pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy organ odstępuje od wszczęcia postępowania w omawianej sprawie.

 Marta Rusin

Podstawa prawna: art. 21 § 1 pkt 1 i § 3 Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800), art. 1 ust.1, art. 2 ust. 1 pkt 19, art. 3 ust. 1, art. 6, art. 9 ust. 1 pkt 6, art. 11 ust. 1 pkt 3, art. 12, art. 13 ust. 1 pkt 2, art. 24 ust. 1 pkt 3, art. 88 ust. 2a, art. 89 ust. 3 ustawy z dnia 06 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz.43 ze zm.).