Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

May 29, 2012

Nieodpłatna dostawa towarów dla unijnego kontrahenta

0 983

Dokonujemy dostaw towaru między innymi na rzecz kontrahenta z Czech. Obecnie negocjujemy sprzedaż nowego asortymentu, ale klient chce otrzymać niewielką partię towaru nieodpłatnie, w celu wypróbowania go i podjęcia decyzji o dokonaniu zamówienia. Jak powinniśmy rozliczyć to przekazanie dla potrzeb VAT?

ODPOWIEDŹ

Odpowiedź na Państwa pytanie zależy od tego, czy dostarczony przez Państwa towar spełnia definicję próbki, czy też nie. Jeśli tak, to nieodpłatne przekazanie próbek towarów nie podlega opodatkowaniu VAT, niezależnie od tego, czy jest ono dokonywane na rzecz kontrahenta krajowego, czy też na rzecz kontrahenta z innego kraju unijnego. Jeśli natomiast okazałoby się, że towary dostarczane kontrahentowi z Czech nie spełniają definicji próbki, wówczas taką transakcję należy potraktować jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

UZASADNIENIE

W art.7 ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) ustawodawca zdefiniował pojęcie próbki jako niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy. Wydanie próbek zgodnie z treścią art.7 ust.3 UPTiU nie stanowi czynności zrównanej z odpłatną dostawą towarów, a co za tym idzie nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT.

Natomiast zgodnie z art.13 ust.1 UPTiU, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Nie oznacza to jednak, że wszystkie czynności określone w art.7 UPTiU (w tym również te zawarte w art. 7 ust.3 ustawy), będą zawsze stanowiły o wystąpieniu transakcji WDT.

Brak jest jakichkolwiek przesłanek, żeby czynności, które na gruncie art.7 ust.3 UPTiU nie podlegają opodatkowaniu VAT (tj.: nieodpłatne przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek), miały stać się przedmiotem opodatkowania VAT (a dokładnej przedmiotem transakcji WDT), tylko dlatego, że otrzymującym towary jest kontrahent z innego kraju unijnego i towary te są wywożone na terytorium innego państwa członkowskiego UE.

W kwestii uznania dostawy niewielkiej partii materiału za próbkę pomocne mogą być interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu: ILPP2/443-1232/11-2/AK z 18 listopada 2011 roku oraz ILPP2/443-1482/10-17/MN z 13 grudnia 2010 roku.

Należy pamiętać, iż zgodnie z przepisami art.86 ust.8 pkt.2 UPTiU, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte przez niego towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art.7 ust.3-7 UPTiU, czyli między innymi przekazania próbek towaru. Takie też stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 16 lipca 2009 roku o sygnaturze IPPP1/443-405/09-2/IG.

W sytuacji, gdyby przekazane przez Państwa nieodpłatnie niewielkie partie materiału nie mogły być uznane za próbki, wówczas mielibyśmy do czynienia z dostawą towarów, przez którą zgodnie z art.7 ust.2 UPTiU rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa. Przekazanie to w myśl art. 13 ust.1 UPTiU będzie stanowiło wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, która będzie opodatkowana 0% stawką VAT, po spełnieniu warunków określonych w art. 42 ust.1 UPTiU, a mianowicie:

1) dokonaniu dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy,

2) posiadaniu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy w dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W podobnej kwestii wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 listopada 2011 roku o sygnaturze ITPP2/443-1263/11/AP.

Dorota Mróz

Biegły Rewident